پایگاه خبری استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: ۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت: ۳:۰۳ ق.ظ

کد خبر:

1844

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on print
Share on email

عالِم بی عمل!

عالِم بی عمل!
پایگاه خبری عطر کارون: کنایه از کسانی که حرف بسیار می زنند و ادعای بسیار می کنند اما به ادعاهای خود عمل نمی کنند

تشبیه عالم بی عمل در قرآن

خداوند متعال در آیه ۵سوره جمعه ، قوم از خود راضی یهود را که تنها به نام تورات یا تلاوت آن قناعت می کردند ،بی آنکه در محتوای آن اندیشه کنند و عمل نمایند، به دراز گوشی تشبیه کرده که…خداوند متعال در آیه ۵سوره جمعه ، قوم از خود راضی یهود را که تنها به نام تورات یا تلاوت آن قناعت می کردند ،بی آنکه در محتوای آن اندیشه کنند و عمل نمایند، به دراز گوشی تشبیه کرده که کتاب هایی بر پشت دارد، اما از آن چیزی جز سنگینی احساس نمی کند.«کسانی که مکلف به تورات شدند ،ولی حق آن را ادا نکردند،مانند دراز گوشی هستند که کتاب هایی حمل می کنند،(آن را بر دوش  می کشند، اما چیزی از آن نمی فهمند!)گروهی که آیات خدا را تکذیب می کنند،مثال بدی دارند،و خداوند قوم ستمگر را هدایت نمی کند.» این گویا ترین مثالی است که برای عالم بی عمل می توان بیان کرد،چون سنگینی مسئولیت علم را بر دوش دارد، بی آنکه از برکات آن بهره بگیرد. کسانی که با الفاظ قرآن سروکار دارند،ولی از محتوا و برنامه ی آن بی خبرند،مشمول همین آیه اند. این احتمال وجود دارد که یهود با شنیدن آیات نخستین این سوره گفته باشند،ما نیز اهل کتابیم،و مفتخر به بعثت حضرت موسی کلیم هستیم. قرآن در پاسخ آنها می گوید:چه فایده؟ که دستورات تورات را زیر پا نهاده اید، و آن را در زندگی خود هرگز پیاده نکرده اید.به هر حال این هشداری است برای همه مسلمانان که مراقب باشند،سرنوشتی هم چون یهود پیدا نکنند، قرآن کتاب زندگی است و باید در تمام زندگی ما جریان داشته باشد ، نه این که قرآن در جلدهای نفیس،روی طاقچه خاک بخورد،یا برای چشم زخم و دوری از بلا و حادثه ،فقط هنگام سفر از زیر قرآن رد شویم،یا برای شگون هنگام ورود به منزل جدید آیینه قرآن با خودمان ببریم. یا آخرین همت مان تلاش برای تجوید و تلاوت زیبا و حفظ قرآن باشد،ولی در زندگی فردی و اجتماعی،کمترین انعکاسی نداشته باشد و عقیده و عمل به آن جایی در زندگی نداشته باشد. در روایتی از امام سجاد می خوانیم: «علم و عمل دو دوست صمیمی یکدیگرند،بنابراین هر کس خدا رابشناسد،از(مخالفت در برابر دستورات)او می ترسد،و همین ترس او را به عمل و اطاعت خدا وا می دارد،وعالمان حقیقی کسانی هستند که خدا را به خوبی شناخته اند،و به مقتضای علمشان،عمل می کنند  به سوی او رغبت دارند.»

سعدی نیز می گوید:
علم چندان که بیشتر خوانی
چون عمل در تو نیست نادانی
نه محقق بود نه دانشمند
چارپایی بر او کتابی چند
آن تهی مغز را چه علم و خبر
که بر او هیزم است یا دفتر

امام خمینی(ره) در این باره می فرمودند: «علمی که تربیت در او نباشد ،تزکیه در او نباشد،این علم فایده ندارد،همان طوری که اگر الاغ و حمار،اگر چنانچه الاغ به بار او کتاب باشد،هر کتابی باشد،کتاب توحید باشد،کتاب فقه باشد،کتاب انسان شناسی باشد،هر چه باشد،در بار او باشد و به دوش او باشد،چطور فاید ندارد و آن حمار از او استفاده نمی کند ،آنهایی هم که انبار علم در باطنشان هست و باطنشان را تمام علوم فرض کنید،تمام صناعات را،تمام تخصصات را داشته باشند،لکن تربیت و تزکیه نشده باشند،آنها هم علومشان برای آنها فایده ندارد بلکه بسیاری از اوقات مضر است.

چه بسا عالمانی که برای بشر تباهی هدیه می آورند ،آنها از جهال بدتر هستند و چه بسا متخصصانی که برای بشر هلاکت ایجاد می کنند ،تباهی ایجاد می کنند،آنها از مردم عامی بدتر هستندضررشان بیشتر است.

لینک کوتاه:

http://atrkaroon.ir/?p=1844

سردبیر

سردبیر

کد خبرنگار
۱۹۵۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image

آخرین اخبار