خوزستان/عطرکارون: چمیان؛ روستایی در ۶۰ کیلومتری اهواز با مردمانی نجیب و خونگرم. سرزمینی آکنده از نخلستان های سبز و فضایی انباشته از عطر گس نخل و بوی شرجی. دیدن نخل های شکربار در فصل خرماپزان شور و شعف آدمی را دو چندان می کند. نخل نماد سخاوت است و سمبل پایداری که در جای جای ایران زمین ریشه دوانده است؛ از مهد دلیران تنگستان در کرانه های خلیج فارس تا سرزمین خشت و مناره ها.

در گذر از این منطقه و پشت سر گذاشتن روستاهای اسماعیلیه ، به تنها مدرسه ی روستای چمیان وارد شدیم. مدرسه ای که از سوی کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی ساخته شده و به کانونی برای پرورش نخبگان تبدیل شده است. فردی جارو به دست با شلواری آب گرفته و پاچه های بالازده و صورتی به عرق نشسته، در حال شست و شوی کلاس ها بود. او مدیر مدرسه بود با مدرک دکترای ادبیات. خانمش هم معلم همین روستاست. ۱۸ سال تدریس در روستایی که باید هر روز ۱۲۰ کیلومتر طی کرد. چیزی جز عشق به معلمی و شوق پیشرفت دانش آموزان روستا نمی توانست او را این همه سال پایبند کند.

به گفته درخشان زاده مدیر مدرسه، این روستا مرکزی برای رشد آموزشی در منطقه شده و با احداث مدرسه از سوی نیشکر و ساخت دبیرستان دخترانه سلمان فارسی، از روستاهای اطراف برای تحصیل به دبیرستان این روستا می آیند. درخشان زاده می گوید: این روستا در کنار شهرت خرمایش، اکنون با ایثار و عشق معلم ها به داشتن نخبگانی در دانشگاه های کشور مشهور شده است.

۳۲۰ نفر دانش آموز در دو شیف در مدرسه روستا درس می خوانند. شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی دبیرستانی نیز برای تحصیل دختران روستای چمیان ساخته و دختران این روستا دیگر متحمل طی کردن مسافت های طولانی برای تحصیل نمی شوند.  ۱۳معلم با جانفشانی و از خودگذشتگی، به امر آموزش مشغول هستند و حاصل کارشان این شده که بیش از ۷۰ درصد اهالی باسواد شده اند و نخبگانی در دانشگاه های سراسر کشور دارند.

روستا چمیان با جمعیتی بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از توابع سویسه شهرستان کارون است. دهیار روستای چمیان هم با وجود برخی کمبودها، از توجه کشت و صنعت سلمان فارسی به دو موضوع اشتغال و گسترش فضای آموزشی سخن گفت. زهیری که خود شاغل در طرح های نیشکر است می گوید بیش از ۴۰ درصد اهالی این روستا به نوعی معیشت شان با نیشکر گره خورده است. هر چند انتظار داریم توجه به اشتغال جوانان بیشتر شود اما با این وجود کشت و صنعت سلمان قدم های زیاد و خوبی را در این خصوص برداشته است.

دهیار روستای چمیان توجه به مسائل آموزشی را نقطه ی درخشان اقدامات نیشکر می داند و می گوید: کشت و صنعت سلمان فارسی چه در ساخت مدرسه و چه در تجهیز آن اقدامات زیادی را انجام داده است. البته کمبودهایی نیز وجود دارد که آموزش و پرورش و نوسازی مدارس برای برطرف کردن آن لازم است وارد عمل شوند.

مطوری یکی از معلم های مدرسه است که هر روز از اهواز به روستا می آید. به گفته او شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی به موضوع ایاب و ذهاب معلم ها نیز ورود کرده و برای تردد آنان از اهواز به روستای چمیان، سرویس هایی را تدارک دیده است.