پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 19 مرداد 1401 ساعت: 10:37 ق.ظ

اعتراض اهالی روستای “صفیره” اهواز به سرریز پساب نفتی

پایگاه خبری عطر کارون : اهالی روستای «صفیره» در بخش غیزانیه اهواز نسبت به آنچه که سرریز شدن پساب آلوده نفتی به زمین‌های کشاورزی خود بیان کردند معترضند، این در حالیست که شرکت نفت و گاز کارون، آلودگی ناشی از پساب نفتی را تکذیب می‌کند.

پایگاه خبری عطر کارون : پساب‌های آلوده نفتی، یک بار دیگر راه روستاهای غیزانیه را در پیش گرفته است. این بار روستای “صفیره” است که پساب‌های نفتی به سمت آن سرریز کرده است. با شکسته شدن یکی از خطوط انتقال آب، مخلوطی از آب و پساب آلوده نفتی، تا یک قدمی گندم‌زارها و نخلستان‌های روستا رسیده است.

رییس شورای روستای صفیره بیان کرد: با شکسته شدن یکی از لوله‌های آب واحد ۴ شرکت نفت و گاز کارون از روز پنجشنبه، مخلوطی از آب و پساب آلوده نفتی به سمت روستا جاری شده است.

شهید نواصری افزود: پیش از این و در شهریور گذشته لوله پساب کارخانه نمک‌زدایی این واحد، نشت کرده بود، اگر چه این لوله تعمیر شد اما گودال‌های بزرگی از پساب آلوده نفتی باقی مانده که به شکل حوضچه‌ای در یک کیلومتری روستا و زمین‌های کشاورزی درآمده است؛ اکنون با جاری شدن آب از شکستگی لوله انتقال آب، این مواد آلوده به سمت زمین‌های روستا حرکت کرده و کشاورزان نگران سرایت آن به گندم‌زارها و نخیلات منطقه هستند.

روستای “صفیره” یکی از روستاهای بخش غیزانیه در ۳۰ کیلومتری شرق اهواز است که بخش عمده تاسیسات شرکت‌های بزرگ نفتی را در خود جای داده است. این روستا از یک سو با آلودگی‌های ناشی از مدفن پسماندهای اهواز روبه روست و از سوی دیگر با آلودگی‌های نفتی دست و پنجه نرم می‌کند.

رییس شورای روستای صفیره اضافه کرد: از روز پنجشنبه گذشته موضوع را به بخشداری، ادارات محیط زیست و بهداشت و شرکت نفت اطلاع دادیم و از شرکت نفت درخواست کردیم حداقل یک بیل مکانیکی برای خاکریزی و جلوگیری از جریان پساب و آب به ما بدهند، اما تاکنون اقدامی نشده و مسئولان نفت می‌گویند ماشین آلات نداریم، به ناچار اهالی روستا یک خاکریز کوچک ساخته‌اند، اما بیم آن می‌رود که این خاکریز نتواند جلوی این جریان آلوده را بگیرد.

به گفته وی یکی از خطوط انتقال نفت نیز که در مرداد امسال دچار نشتی شده بود، با وجود انجام تعمیرات هنوز نشت مواد آلاینده نفتی دارد که به این مساله هم رسیدگی نشده است.

نواصری خواستار پاکسازی منطقه از بقایای پساب و لکه‌های نفتی شد و گفت: اگر پساب نفتی وارد زمین‌های کشاورزی شود، آن زمین تخریب شده و به زمین خشک و غیرقابل کشت تبدیل می‌شود که شاید تا ۱۰ سال یا بیشتر قابلیت کشت در آن نباشد، چنانکه چند سال پیش که پساب کارخانه نمک‌زدایی به پنج هکتار از زمین‌های کشاورزی وارد شد، تا الان در آن زمین چیزی رشد نکرده و به زمین بایر تبدیل شده است.

وی همچنین نمونه برداری از پساب سرریز شده در منطقه برای اثبات ادعای اهالی را خواستار شد و افزود: یکی از مسوولان شرکت نفت گفته است که به اهالی خسارت می‌دهند، اما ما خسارت نمی‌خواهیم، چنانچه خسارت چند سال پیش به مبلغ ۲۰ میلیون ریال را هم دریافت نکردیم، زیرا این خسارت نمی‌تواند ضرری که بر اثر تخریب زمین کشاورزی وارد می‌شود را جبران کند.

 

سرریز پساب نفتی دروغ است

اگر چه در اطراف روستای صفیره لکه‌های نفتی و پساب آلوده به وضوح دیده می‌شود اما مدیر عملیات شرکت نفت و گاز کارون، نشت پساب از لوله‌های مربوط به این شرکت را تکذیب کرد و گفت: آنچه در منطقه مشاهده شده، خروج آب از یکی از خطوط آبرسانی شرکت است که هیچگونه آلودگی ندارد.

وحید زارع افزود: واحد اهواز ۴ در حدود ۵۰ روز پیش به دلیل تعمیرات اساسی تعطیل بوده، بنابراین نمی‌تواند آلودگی ایجاد کند.

وی با اشاره به بازدید نماینده این شرکت از روستای صفیره، بیان کرد:بر اساس گزارش هیچگونه آلودگی نفتی گزارش نشده و اگر لکه‌هایی دیده می‌شود، مربوط به شرکت نفت و گاز کارون نیست، من نیز از منطقه دیدن کرده‌ و هیچ آلودگی مشاهده نکرده‌ام.

 

ضرورت بررسی پساب‌ها

اداره حفاظت محیط زیست اهواز، حاضر به پاسخگویی در این باره نشد اما روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، اعلام کرد که کارشناسان این اداره در حال بازدید میدانی از منطقه هستند.

بخشدار غیزانیه نیز در گفت وگو با ایرنا درباره تکذیب نشت پساب نفتی از سوی شرکت نفت و گاز کارون، گفت: مسوولان نفت مدعی شده‌اند که نشت پساب آلوده اتفاق نیفتاده، به همین دلیل یکشنبه هفته جاری کارشناس بخشداری و نماینده شرکت نفت و شورای روستا از محل دیدن کردند.

رسول ساکی افزود: بر اساس گزارش کارشناس بخشداری، مخلوطی از آب و پساب و لکه‌های نفتی در منطقه مشاهده شده اما اظهارنظر درباره مواد تشکیل دهنده و میزان آلایندگی آن نیاز به بررسی بیشتری دارد که به شورای روستا اعلام کردیم درخواستی برای آزمایش آن به بخشداری بدهند تا از طریق اداره محیط زیست اهواز این مساله پیگیری شود.

وی اضافه کرد: پرونده شرکت نفت و گاز کارون بعد از سرریز حوضچه پساب کارخانه نمک زدایی به زمین های روستای «ملیگط» در خرداد ماه امسال، در مراجع قضایی مطرح شده است.

بخش غیزانیه با بیش از ۸۰ روستا و ۲۶ هزار نفر جمعیت، محل تمرکز بزرگترین تولیدکنندگان نفت است. شرکت‌های نفت و گاز کارون، نفت و گاز مارون، پتروشیمی مارون واحد اهواز، واحدهای نمک زدایی و شرکت سیالات انگیزشی وابسته به شرکت ملی حفاری در غیزانیه فعالیت می‌کنند که هر کدام از اینها مشکلات زیست محیطی مربوط به خود را دارند.

حدود ۳۰۰ چاه نفت در بخش با مشعل (فلر) های ریز و درشت نفس مردم را تنگ کرده است. نشت نفت و یا پساب کارخانه‌های نمک زدایی از لوله‌های فرسوده، هر چندگاهی اعتراض اهالی را به دنبال دارد.

۲۳ اسفند ۹۷ خط لوله انتقال گاز در جاده اهواز – ماهشهر به دلیل نشت نفت و گاز منفجر شد که منجر به کشته شدن چهار نفر و مصدوم شدن پنج نفر شد.

علی بنی عگبه رییس اداره حفاظت محیط زیست اهواز خرداد امسال از آلوده شدن ۳۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی روستای “ملیگط” از توابع بخش غیزانیه اهواز به دلیل سرریز پساب حوضچه‌های نمک زدایی شرکت نفت و گاز کارون خبر داده بود.

بر اساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، ۱۵ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش در غیزانیه از مشعل‌های نفتی به هوا می‌رود که با سوختن آن، روزانه ۹ میلیون تن گاز دی اکسید کربن (۲CO) و سه میلیون تن گاز سولفید هیدروژن (H۲S) بر فضای منطقه تا شهر اهواز تاثیر  می‌گذارد.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=1068

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار