پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 18 مرداد 1401 ساعت: 11:56 ب.ظ

تلاش برای ممانعت از سوختن ۵۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در غرب‌کارون

پایگاه خبری عطر کارون : مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت نفت و گاز اروندان از واگذاری طرح جمع‌آوری ۵۰ میلیون فوت مکعب گاز از مشعل‌های غرب کارون به بخش خصوصی خبر داد و گفت: شرکت برنده مناقصه، موظف به تبدیل گاز جمع آوری شده به مایعات گازی و گاز خشک است.

پایگاه خبری عطر کارون : شرکت نفت و گاز اروندان جهانگیر پورهنگ سه‌شنبه با اشاره به مراحل انجام این طرح افزود: اقدامات عملی برای تحقق طرح جمع‌آوری گازهای همراه نفت میدان‌های غرب کارون از بهار امسال آغاز شده و با اخذ تاییدیه هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در اواخر شهریورماه وارد فاز اجرایی شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون مراحل مربوط به واگذاری زمین و تجهیز کارگاه اولیه به پیمانکار انجام شده و کلنگ‌زنی طرح نیز به زودی انجام خواهد شد.

پورهنگ در خصوص فواید انجام این طرح نیز گفت: با جمع آوری گازهای همراه نفت در میدان های غرب کارون، علاوه بر اینکه گام بلندی در حفاظت از محیط زیست برداشته می شود، برای بخش قابل ملاحظه‌ای از نیروهای بومی نیز شغل ایجاد می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه هزینه اجرای این طرح طی مدت زمان پنج سال از انجام آن حدود ۱۲۰ میلیون دلار برآورد می شود، گفت: این اعتبار به صورت مستقیم از شرکت پیمانکار به شرکت ملی نفت ایران پرداخت می شود که خود گویای منافع مالی قابل توجه ناشی از اجرای این طرح است.

اجرای فاز نخست تلمبه خانه غرب کارون به اروندان  

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت نفت و گاز اروندان از تحویل گرفتن فاز اول تلمبه‌خانه غرب کارون از امروز خبر داد و گفت: این طرح راهبردی در صنعت نفت ظرفیت ارسال روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به مبادی صادراتی را دارد.

وی با اشاره به واگذاری مرحله نخست تلمبه خانه غرب کارون همزمان با چهارمین روز دهه فجر به صورت رسمی از شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) به شرکت اروندان افزود: تلمبه خانه غرب کارون ظرفیت ارسال روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به مبادی صادراتی را داراست.

پورهنگ به واگذاری فاز نخست میدان مشترک آزادگان جنوبی از شرکت متن به شرکت اروندان در مهرماه امسال اشاره کرد و گفت: انجام تغییر و تحول مربوط به این پروژه، با توجه به حجم و گستردگی کار در مدت زمان چهارماه تجربه قابل قبولی را برای واگذاری دیگر پروژه های در دست اقدام شرکت متن به شرکت اروندان در پی داشته است.

وی افزود: با تعمیر چاه‌های میدان نفتی آزادگان و تکمیل پست‌های برق منطقه، انتظار می رود باقیمانده فازهای این طرح نیز بنابر تقویم زمانی به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شود.

بومی سازی نزدیک به ۲۰۰ قطعه راهبردی تا پایان سال

پورهنگ از اقدامات موثر این شرکت در بومی سازی قطعات و توانمندسازی بخش خصوصی خبر داد و گفت: کمیته ساخت قطعات در شرکت نفت و گاز اروندان از زمستان گذشته تشکیل شده و با آغاز فعالیت اجرایی آن از سال جاری، شناسایی قطعات مورد نیاز صنعت نفت و همچنین سازندگان ذیصلاح تجهیزات و قطعات انجام شده است.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=1146

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار