پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 19 مرداد 1401 ساعت: 10:35 ق.ظ

رکود بازار مصالح ساختمانی جلوی رشد قیمت‌ها را گرفت

پایگاه خبری عطر کارون : رییس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی معتقد است: کاهش ساختمان‌سازی‌ها و رکود بازار مصالح ساختمانی جلوی افزایش قیمت انواع مصالح را گرفته است؛ در این بازار، فروشندگان سعی می‌کنند با بکارگیری شیوه‌های مختلف بازاریابی مانند تخفیف دادن، به فعالیت خود ادامه دهند.

پایگاه خبری عطر کارون :  بررسی آمارهای ۶ ماهه گذشته گویای آن است که تفاوت قیمت معناداری در این بخش وجود ندارد و فروشندگان برای فروش مصالح ساختمانی بدنبال بازاریابی هستند.

بر اساس آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت سیمان خاکستری تیپ یک ۳۲۵ فله‌ای در آبان ماه امسال نسبت به مهر افت نیم درصدی دارد، سیمان خاکستری تیپ یک ۳۲۵ پاکتی هم در این دوره زمانی افزایش سه دهم درصدی را نشان می‌دهد.

سیمان خاکستری تیپ ۲ فله ای هم در آبان نسبت به مهرماه امسال هفت دهم درصد کاهش یافت و سیمان خاکستری تیپ ۲ پاکتی هم در دوره مورد بررسی ۲ دهم درصد افزایش یافته است.

سیمان سفید ۵۰ کیلوگرمی پاکتی در آبان رشد ۲.۵ درصدی را نسبت به مهر امسال تجربه کرد و گچ سفید هم برای کیسه های ۴۰ کیلوگرمی در دوره مورد بررسی کاهش سه دهم درصدی را ثبت کرد.

آبان ماه امسال هرتن سیمان فله ای خاکستری تیپ یک ۳۲۵ به قیمت دو میلیون و ۲۳۸ هزار و ۱۵ ریال عرضه شد، سیمان خاکستری پاکتی تیپ یک ۳۲۵ هم به قیمت ۱۴۳ هزار و هشت ریال قیمت داشت.

سیمان خاکستری تیپ ۲ فله ای هر تن دو میلیون و ۲۶۶ هزار و ۳۸۶ ریال و پاکتی آن هم ۱۴۳ هزار و ۱۱۰ ریال در آبان امسال قیمت خورد.

سیمان سفید ۵۰ کیلوگرمی پاکتی به قیمت ۲۵۰ هزار و ۴۷۹ ریال روانه بازار شد و گچ سفید در کیسه ۴۰ کیلوگرمی هم قیمت ۸۲ هزار و ۳۳۱ ریال تعیین نرخ شد.

کاظمی قهی پیرامون قیمت مصالح ساختمانی تحویلی به مصرف کنندگان توضیح داد: سهم عمده فروش مصالح ساختمانی پنج درصد بیش از نرخ تعیین شده است و برای خرده فروش هم ۱۰ درصد مشخص کرده اند.

وی گفت: موضوع حمل ونقل هم می تواند محاسبه شود، کرایه مصالح از محل تولید تا محل واحد صنفی و نیز از واحد صنفی تا محل تخلیه بار که می تواند نقش داشته باشد، اما در مجموع با توجه به تغییر نرخ بنزین در آبان ماه، چندان نقش اثرگذار نداشته است.

قیمت تیرآهن نمره ۱۴ ذوب آهن در آبان ماه نسبت به مهر رشد ۶ درصدی داشت، نمره ۱۶ با افزایش ۸.۳ درصدی و نمره ۱۸ رشد ۹ درصدی یافت و نمره ۲۷ ( سنگین) به میزان ۵.۵ درصدی رشد را نشان می دهد.

نرخ تیرآهن نمره ۱۴ آبان ماه هرکیلوگرم ۵۳ هزار و ۴۰۱ ریال، نمره ۱۶ هم ۵۱ هزار و ۲۹ ریال، نمره ۱۸ به نرخ ۵۱ هزار و ۹۰۰ ریال ثبت شد.

همچنین میلگرد آجدار نمره ۱۲ هرکیلو گرم در آبان ماه امسال نسبت به مهر رشد ۲.۴ درصدی قیمت داشت و آجدار نمره ۱۴ هم افزایش ۲.۸ درصدی را تجربه کرد.

نرخ میلگرد آجدار نمره ۱۲ هر کیلو گرم ۴۵ هزار و ۱۷۹ ریال و نمره ۱۴ به قیمت ۴۴ هزار و ۹۱۴ ریال عرضه شد.

کاظمی قهی شمار واحدهای صنفی فروشندگان مصالح ساختمانی در استان تهران که پروانه کسب دارند را بیش از یک هزار واحد عنوان کرد و گفت: علاوه بر این، حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد نیز بدون پروانه کسب فعالیت می‌کنند.

وی گفت: امروز به اندازه کافی اقلام مصالح ساختمانی در کشور وجود دارد و نیازی به واردات نیست و سهم ناچیزی در کاشی و سرامیک ممکن است وارد شود که خیلی نقشی ندارد.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی پیرامون اجرای طرح ملی مسکن هم توضیح داد: این طرح می تواند بازار ساختمان سازی را از رکود خارج سازد، اما شوک قیمتی نخواهد داشت.

براساس آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت سالیانه بطور متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از حدود پنج هزار و ۵۰۰ معدن فعال کشور استخراج می شود که از این رقم ۶۰ تا ۶۵ درصد اختصاص به مصالح ساختمانی دارد.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=1155

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار