پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 7 خرداد 1401 ساعت: 9:07 ب.ظ

حل مشکل فاضلاب شهر اهواز ظرف ۳ سال

خوزستان/عطرکارون: مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اختصاص ۵۰ میلیون یورو برای تکمیل طرح فاضلاب اهواز گفت: با راه‌اندازی یک شبکه موقت جمع‌آوری فاضلاب در شرق اهواز تا ۲ ماه آینده از ورود فاضلاب خام به رودخانه کارون در شرق جلوگیری می‌شود.

محمد جواد اشرفی درباره دفع فاضلاب‌های شهری اهواز گفت: متاسفانه از سال‌های گذشته تاکنون به دلیل عدم تکمیل شبکه فاضلاب شهری در اهواز این فاضلاب‌ها وارد رودخانه کارون می‌شود که این امر مشکلاتی هم برای رودخانه و شهروندان اهوازی به دنبال داشته است.

وی افزود: به همین‌منظور در شورای حفاظت کیفی کارون و با تلاش استاندار اقدامات و پیگیری‌های زیادی انجام شده که منجر به تامین اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای تکمیل شبکه فاضلاب شهر اهواز شد، با موافقت مقام معظم رهبری با برداشت از صندوق ملی توسعه کشور این اعتبار تامین شده است.

اشرفی اضافه کرد: در سال ۹۹ مبلغ ۵۰ میلیون یورو به این امر اختصاص داده شده است که در راستای ایستگاه‌های پمپاژ و تکمیل شبکه فاضلاب شهر اهواز هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: با تامین این اعتبارات ظرف سه سال مشکل فاضلاب شهر اهواز بر طرف خواهد شد.

اشرفی گفت: در همین زمینه برای شرق اهواز که تقریبا ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز فاضلاب دارد، تصفیه خانه مدرن احداث شده که آماده بهره‌برداری است و افتتاح اولیه نیز صورت گرفته ولی به دلیل اینکه شبکه جمع آوری و کلکتور اصلی فاضلاب در شرق اهواز کامل نیست، این تصفیه خانه به طور کامل و با ظرفیت واقعی فعالیت نمی‌کند، خبر خوب این است که با پیگیری‌های صورت گرفته، یک شبکه جمع آوری کننده موقت تا ۲ ماه آینده با همکاری آبفای اهواز وارد مدار می‌شود و شاهد این خواهیم بود که بخش قابل توجهی از پساب شرق اهواز دیگر وارد رودخانه نخواهد شد.

به گفته وی مقرر شده است که فاضلاب تصفیه شده نیز بازچرخانی و استفاده مجدد شود.

وی گفت: تصفیه‌خانه شرق اهواز یکی از مجهزترین تصفیه خانه های فاضلاب در حال حاضر در اهواز و از بهترین نمونه‌های تصفیه خانه در خاورمیانه است که توانایی تصفیه روزانه ۱۱۲ هزار مترمکعب پساب مطابق با استانداردهای جهانی را دارد، در این طرح بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آب تصفیه شده برای پایین آوردن فشار برداشت آب بیشتر رودخانه که مورد تاکید شورای حفاظت محیط زیست است را دنبال می‌کنیم.

اشرفی ادامه داد: با تکمیل کلکتورهای شبکه فاضلاب شرق اهواز روزانه در حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار متر مکعب پساب به رودخانه جلوگیری می‌شود.

وی عدم تکمیل شبکه فاضلاب در سال‌های گذشته را نامناسب دانست و تصریح کرد: هنوز بخشی از فاضلاب شهر اهواز به رودخانه کارون وارد می شود که مورد قبول ما نیست و در تلاش هستیم تا این مشکل به صورت کامل حل شود، به مردم شریف خوزستان قول می دهیم تا ظرف سه سال آینده فاضلاب‌های شهری در اهواز وارد رودخانه کارون نخواهند شد، اعتبار آن تخصیص داده شده و اراده همه مسئولان استان برای حل موضوع است، بر همین اساس فعالیت شروع شده و آب و فاضلاب اهواز در حال انتخاب پیمانکار و انجام کارهای اداری است.

اشرفی درباره فاضلاب‌های غرب اهواز نیز گفت: غرب اهواز دارای تصفیه‌خانه ۸۰ هزار متر مکعبی است و فاز دوم تکمیل این تصفیه‌خانه تامین اعتبار شده و ۴۰ میلیون یورویی برای آن اختصاص یافته که پیمانکار نیز مشخص و عملیات احداث در حال انجام است که امیدواریم ظرف ۲ سال آینده این تصفیه‌خانه نیز تکمیل شود

 

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=8539

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار