پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 4 خرداد 1401 ساعت: 1:34 ب.ظ

چرا قیمت کالاهای اساسی بالا رفت؟

خوزستان / عطر کارون : معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: اعمال تعرفه‌های نامتعارف و مسائل ارزی، مهمترین علل افزایش قیمت محصولات در بازار هستند.

خوزستان / عطر کارون :عبدالرحمان ناصریان  در خصوص آخرین وضعیت قیمت محصولات در بازار اظهار کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازار در چند هفته اخیر به دلیل عدم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به این کالاها و تبدیل ارز تامینی آن‌ها به ارز نیمایی است.

وی افزود: افزایش قیمت محصولات در بازار به دو دلیل تخلف در اعمال تعرفه‌های نامتعارف و یا به دلیل مسائلی است که در ارز تخصیص داده شده به کالاها اتفاق می‌افتد. برای مثال، کالایی مانند برنج که پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین شده اکنون با ارز ۱۵ یا ۱۶ هزار تومانی تامین می‌شود و این مساله باعث تفاوت فاحشی در قیمت‌ها می‌شود.

معاون اقتصادی و بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت برخی از محصولات در بازار، سازمان صمت خوزستان با همراهی دیگر بخش‌ها نسبت به بازرسی بازارهای استان و محل‌های عرضه کالا اقدام کرده است. شهروندان نیز می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه افزایش قیمت غیرمتعارف کالا، آن را به سامانه ۱۲۴ سازمان صمت اطلاع دهند.

ناصریان عنوان کرد: توزیع کالای اساسی به معنای توزیع کالا به منظور تنظیم بازار است و این اقلام شامل کالاهای محدود از جمله برنج، شکر و روغن است که به میزان محدود در بازار عرضه می‌شوند و پاسخگوی همه نیاز مردم نیست.

وی با اشاره به افزایش نرخ محصولات در بازار گفت: برای افزایش نرخ برخی از محصولات، تعرفه‌ای در نظر گرفته می‌شود اما برخی از این مساله سوءاستفاده می‌کنند و به صورت نامتعارف قیمت محصولات را بالا می‌برند و این موضوع باعث شده بازرسی از صنوف توسط بازرسان سازمان صمت در استان انجام و با متخلفان به صورت جدی برخورد شود.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=9476

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار