پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 4 خرداد 1401 ساعت: 2:05 ب.ظ

به زودی اتمام مرمت اثر تاریخی بردنشانده مسجدسلیمان

خوزستان"عطرکارون"مرمت اثر تاریخی بردنشانده با استفاده از اعتبارات ملی و امکانات شهرستان در حال انجام است....

خوزستان”عطرکارون”رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسجد سلیمان گفت: مرمت و ساماندهی این پروژه با تعامل و استفاده از امکانات بین بخشی شهرستان و طبق دستور کار ابلاغی از سوی مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان با تخصیص اعتبار ملی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در حال انجام است.
به زودی اتمام مرمت اثر تاریخی بردنشانده مسجدسلیمان
موسی احمدپوری افزود: مرمت این پروژه از تیرماه آغاز شده و تلاش می‌شود تا اوایل مهر ماه به پایان برسد.

وی گفت: با گذر زمان وعوامل طبیعی شکاف‌هایی در محوطه به وجود آمد که منجر به هم زدن نظم پلکان‌های ضلع غربی منتهی به معبد چهار ستون شد، اما باپیگیری‌های نماینده مردم در مجلس و مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از محل اعتبارات ملی کار مرمت و ساماندهی این اثر در دستور کار قرار گرفت.

احمدپوری افزود: پس از مستند نگاری و پاکسازی، ترمیم و تعویض جداره‌های کناری، اجرای سنگ فرش منتهی به تراس نخست به صورت خشکه چین و با استفاده از نوع سنگ‌های مشابه انجام شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسجد سلیمان افزود: در مرحله بعد طبق دستورالعمل با اجرا گابیون بندی‌ها گسل‌های موجود در این سازه ایمن‌سازی می‌شود.

 

معبد بردنشانده یکی از عبادتگاه‌های روباز و ارزشمند جهان هست که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده این اثر در ۱۰ کیلومتری شهرستان مسجدسلیمان و در مسیر جاده اندیکا واقع شده که همچون صفحه سرمسجد به صورت کاملا خشک چین ساخته شده وهیچ گونه ملاتی در آن به کار نرفته است.

به گفته پروفسور گیرشمن و با توجه به اشیا به دست آمده نقوش برجسته و سنگ‌های حجاری شده احتمالا پایه اصلی این معبد متعلق به دوره هخامنشیان و الگوی سنتی بنای تخت جمشید و پاسارگاد است.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=24338

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار