پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 7 خرداد 1401 ساعت: 9:24 ب.ظ

بنای هشت بنگله اهواز، نماد تاریخ راه آهن، نیازمند مرمت

خوزستان"عطرکارون"هشت بنگله در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است....

خوزستان”عطرکاورن”هشت بنگله (منازل سازمانی راه آهن) مربوط به دوره پهلوی اول است که در اهواز، بین مدرس و خیابان فلسطین، روبروی فرمانداری واقع شده است.
بنای هشت بنگله اهواز، نماد تاریخ راه آهن، نیازمند مرمت + عکس
بنای هشت بنگله مایه‌ی اعتبار و ارزش راه‌آهن است و نشان می‌دهد که راه‌آهن چقدر اعتبار دارد و بنایی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال متعلق به راه‌آهن، نشانگر قدمت این صنعت در کشور و استان است.

در سال‌های اخیر این بنای هشت بنگله در معرض تخریب قرار گرفته است و در صورت مرمت نشدن در آینده نزدیک، از میان خواهد رفت.

معاون میراث فرهنگی خوزستان در این باره گفت: این سازمان برای مرمت و حفظ بنا‌هایی که در مالکیت میراث فرهنگی قرار ندارد اقداماتی از جمله پایش و بررسی میدانی انجام و در صورت مشاهده موارد نیازمند مرمت با مالک اصلی وارد مذاکره می‌شود.

احمدرضا حسینی بروجنی با اشاره به اینکه مالکیت بنای هشت بنگله در اختیار سازمان راه آهن است افزود: پس از پایش میدانی و مشاهده آثار تخریب در این بنا مذاکراتی با این سازمان انجام شد، ولی با وجود برآورد اعتبار و آسیب شناسی، اعتباری از سوی راه آهن برای اجرای اعملیات مرمت و احیای بنای هشت بنگله تعیین نشده است.
بنای هشت بنگله اهواز، نماد تاریخ راه آهن، نیازمند مرمت + عکس
وی با اشاره به تصویب قانون برنامه ششم توسعه در زمینه تعیین اعتبار مرمت بنا‌های تاریخی گفت: طبق ماده ۹۸ این قانون دستگاه‌های دولتی که مالک ابنیه تاریخی هستند مکلفند اعتبار لازم برای مرمت و احیای آثار تاریخی را تامین و تعمیرات زیر نظر میراث فرهنگی انجام شود.

حسینی بروجنی افزود: خانه‌های هشت بنگله دارای دو بخش هستند که بخشی از آن‌ها روبروی فرمانداری فعلی و بخشی دیگر روبروی دانشکده ادبیات واقع و هر دو بخش در فهرست آثار ملی ثبت شده اند. خانه‌هایی که روبروی فرماندای واقع شده اند هنوز مسکونی هستند که یکی از آن‌ها متعلق به مدیرکل راه آهن جنوب است.

وی گفت: اداره کل میراث فرهنگی همچنین به منظور حفظ بنای تاریخی هشت بنگله، پیشنهاداتی در زمینه تغییر کاربری این عمارت  به عنوان اقامتگاه و اماکن عالم المنفعه به سازمان راه آهن ارائه داده است.
بنای هشت بنگله اهواز، نماد تاریخ راه آهن، نیازمند مرمت + عکس
معاون میراث فرهنگی خوزستان افزود: متاسفانه بخشی از پشت بام این خانه‌ها فرو ریخته و سایر مناطق پشت بام در حال تخریب است.

بیشتر بخوانید: مرمت اثر تاریخی قلعه بردی شهرستان اندیکا

این خانه‌ها از معماری باشکوه و فوق العاده بالایی برخوردار هستند و به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه کارون از چشم انداز زیبایی برخوردار هستند که جا دارد برای حفظ و احیای آن‌ها کار‌هایی انجام بگیرد.

 

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=24395

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار