پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 4 خرداد 1401 ساعت: 1:39 ب.ظ

قیمت خرید توافقی خرما در خوزستان اعلام شد

خوزستان"عطرکارون"رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به توافق نخلداران و کارگاه‌های بسته بندی و صادرکننده خرما برای تعیین قیمت خرید توافقی خرما، گفت: قیمت هر کیلوگرم خرمای استعمران درجه یک مورد توافق با احتساب تمام هزینه ها ۹۲ هزار ریال تعیین شد....

خوزستان”عطرکارون”خدارحم امیری‌زاده با اشاره به برگزاری جلسات متعدد کارگروه تخصصی خرما با محوریت نمایندگان نخلداران و نمایندگان کارگاه های بسته بندی و صادرکننده، اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم خرمای استعمران درجه یک مورد توافق طرفین با احتساب تمام هزینه ها ۹۲ هزار ریال تعیین شده است.

وی افزود: همچنین قیمت خرید خرمای درجه ۲ با ۱۵ درصد کاهش، به ازای هر کیلوگرم ۷۸ هزار و ۲۰۰ ریال تعیین شده است و قیمت خرید خرمای درجه ۳ نیز با توافق طرفین تعیین خواهد شد.

امیری زاده تصریح کرد: در صورت وجود مشتری با قیمت‌های بالاتر از قیمت توافقی، نخلداران می توانند نسبت به فروش محصول خود با قیمت بالاتر اقدام کنند.

وی گفت: سطح زیر کشت نخیلات استان ۴۲ هزار و ۴۰۰ هکتار است که پیش بینی می کنیم از سطح ۳۶ هزار و ۷۰۰ هکتار نخیلات بارور استان،  ۲۳۵ هزار تن انواع خارک، رطب و خرما برداشت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان‌کرد: تاکنون حدود ۴۰ هزار تن خارک و رطب از نخیلات استان برداشت و روانه بازار شده است و از دهه دوم شهریورماه نیز برداشت خرمای استان آغاز می شود.

امیری زاده گفت: پیش‌بینی می‌شود از کل خرمای تولیدی استان حدود ۱۴۶ هزار تن خرمای استعمران برداشت شود که صادرات بیش از ۸۵ هزار تنی به خارج از کشور و ۲۶ هزار تن فرآوری صنعتی داخل استان برای سال جاری پایه گذاری شده است.

امیری زاده با اعلام اینکه کارگاه های خصوصی بسته بندی و صادرکننده خرما آمادگی خرید خرمای تولیدی نخلداران را دارند، افزود: تمهیدات لازم برای خرید حمایتی خرمای استعمران مازاد بر نیاز بخش خصوصی نیز توسط شبکه تعاون روستایی در نظر گرفته شده است. در این زمینه ۱۵ مرکز خرید تعاونی در شهرستان های خرماخیز تجهیز و آماده شده اند که به محض ابلاغ دستورالعمل خرید حمایتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و در صورت مراجعه نخلداران، نسبت به خرید محصول اقدام کنند.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=24505

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار