پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 4 خرداد 1401 ساعت: 3:24 ب.ظ

آغاز فصل جدید ساماندهی و مرمت در محوطه تاریخی گندی‌شاپور

خوزستان"عطرکارون"خوزستان"عطرکارون" مدیر پایگاه‌ ملی میراث‌ فرهنگی و گردشگری گندی‌شاپور و ایوان کرخه از ادامه روند ساماندهی، حفاظت و مرمت در محوطه تاریخی گندی‌شاپور خبر داد...

آغاز فصل جدید ساماندهی و مرمت در محوطه تاریخی گندی‌شاپور

خوزستان”عطرکارون”یعقوب زلقی با بیان این‌که فاز جدید اقدامات ساماندهی، حفاظتی و مرمتی در محوطه تاریخی گندی‌شاپور در حال انجام است، افزود: اقدامات حفاظتی روی ترانشه کاوش شامل اندود کاهگل حفاظتی بر جداره‌ها و کف و مرمت حفاظتی در قسمت‌هایی از دیواره و پی‌های آسیب‌دیده و همچنین ساماندهی محیطی پیرامون ترانشه کاوش انجام شده است.

 به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی خوزستان، او ادامه داد: در همین زمینه، دومین فصل از ساماندهی سازه‌های آبی با اجرای اقدامات مرمتی روی صیفون شماره دو و پل‌بند اطراف این سازه آغاز شده است که شامل بررسی و شناخت سازه‌های موجود به منظور اقدامات بهتر حفاظتی و مرمتی و مرمت پایه‌های پل‌بند شماره ۲ از سمت غرب است.

مدیر پایگاه‌ ملی میراث ‌فرهنگی و گردشگری گندی‌شاپور و ایوان کرخه اضافه کرد: همچنین اقدامات مرمتی روی تونل یا کانال آب‌بر و موج‌شکن‌ها مطابق با طرح اولیه تا قسمت مد نظر در حال انجام است.

او بیان کرد: اندود بدنه‌ها، کف‌سازی روی سطح کانال‌ها با تکنیک مواد و مصالح سنتی (با ملاط ساروج) از دیگر اقدامات در حال انجام روی این سازه‌ها است.

زلقی در ادامه به آغاز روند عملیات ساماندهی آرامگاه یعقوب لیث صفاری و پاکسازی و مرمت نمای اصلی (ضلع شمالی آرامگاه) اشاره کرد و گفت: در این عملیات، پاکسازی نمای آجری آسیب‌دیده از عوامل محیطی و ترمیم گلدسته‌ها در حال اجرا است.

او خاطرنشان کرد: این پروژه با اعتباری بالغ بر سه ‌میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی ملی در دستورکار قرار گرفته است.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=24626

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار