پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 7 خرداد 1401 ساعت: 8:57 ق.ظ

کشت دو گونه جدید نیشکر در موسسه تحقیقات توسعه نیشکر

خوزستان"عطرکارون"دو گونه (واریته) جدید نیشکر در ایستگاه شماره یک موسسه تحقیقات توسعه نیشکر پس از طی مراحل قرنطینه کشت شد....

خوزستان”عطرکارون”مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت : این دو گونه نیشکر “چابهار” و “قصرقند” نام دارند که فروردین ماه امسال در منطقه سیستان شناسایی و به موسسه تحقیقات توسعه نیشکر به منظور طی کردن مراحل کشت تجاری، منتقل شده بود.کشت دو گونه جدید نیشکر در موسسه تحقیقات توسعه نیشکر

دکتر عبدعلی ناصری افزود: “سازگاری با کم آبی” و “مقاومت در برابر شوری” دو ویژگی گونه‌های جدید است که با شرایط آب و هوایی خوزستان نیز سازگاری دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر در روند کشت گونه قصرقند و چابهار در موسسه تحقیقات، به ویژگی‌های دیگر آن اشاره کرد و گفت: گونه‌های جدید نیشکری نسبت به سایر ارقام، آب کمتری برای رشد نیاز دارند و این مزیت می‌تواند مزارع نیشکر را در برابر تنش‌های کم آبی و خشکسالی مقاوم کند.

تاکنون ۵ رقم تجاری گیاه نیشکر از سوی موسسه تحقیقات به کشت و صنعت‌ها معرفی شده و حدود ۱۵ رقم دیگر نیز در دست بررسی و تحقیق است.

وارد کردن هر گونه جدید نیشکر، بین پنج تا ۱۵ هزار دلار هزینه دارد و کشت این ۲ گونه نیشکر در موسسه تحقیقات، موجب صرفه‌جویی ارزی قابل توجهی در شرکت‌های نیشکری می‌شود.

در همین زمینه نیز مدیرعامل موسسه تحقیقات نیشکر تاکید کرده است که نگاه ویژه‌ای نسبت به ارقام نیشکر و اهمیت جایگزینی آن‌ها با واریته‌های جدید وجود دارد و در این راستا گام‌های مهمی برای افزایش عملکرد و کمک به کشاورزی پایدار برداشته شده است.

موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر بزرگترین موسسه پژوهشی و علمی در حوزه نیشکر است که با هدف ارایه خدمات علمی و فنی به کلیه کشت و صنعت‌های نیشکری فعالیت دارد.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=24905

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار