پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 9 تیر 1401 ساعت: 10:04 ب.ظ

توصیه‌های تنفسی در آستانه بارش‌های پاییزی خوزستان

خوزستان"عطرکارون"رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به احتمال در پیش بودن اولین بارش‌های پاییزی، توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به مشکلات تنفسی ارائه کرد...

خوزستان”عطرکارون”دکتر شکرالله سلمان‌زاده با اشاره به بروز مشکلات تنفسی همزمان با نخستین بارش‌های پاییزی در سال‌های گذشته اظهار کرد: احتمال ایجاد مشکل تنفسی در پی نخستین بارش پاییزی برای افرادی که سابقه آلرژی یا تنگی‌نفس دارند، بیشتر است.

وبدا علوم پزشکی آبادان، وی با اشاره به لزوم هرس درختان کنوکارپوس برای پیشگیری از مشکلات تنفسی هنگام نخستین بارش‌های پاییزی افزود: امیدواریم با همکاری دستگاه‌های اجرایی به ویژه شهرداری‌ها در شهرستان‌های تابعه این دانشگاه در انجام هرس درختان، شهروندان هنگام نخستین بارش‌های پاییزی دچار مشکلات تنفسی نشوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان بیان کرد: افرادی که سابقه آلرژی یا تنگی‌نفس دارند بیشتر احتمال دارد که هنگام نخستین بارش پاییزی دچار مشکلات تنفسی شوند لذا باید داروهای خود و اسپری تنگی‌نفس را همراه داشته باشند و در صورتی که در معرض تماس با باران قرار بگیرند از اسپری استفاده کنند تا از حمله تنفسی پیشگیری کنند.

وی افزود: در صورت ضرورت برای خروج از منزل و قرار گرفتن در محیط باز، هنگام بارش باران حتما ماسک مناسب (از نوع N۹۵) مورد استفاده قرار گیرد، در صورت عدم دسترسی به ماسک، از دستمال یا پارچه تمیز و مرطوب استفاده شود و در صورت امکان سریعاً به یک محل بسته بروند.

سلمان‌زاده گفت: مشکل تنفسی تنها برای افرادی که زمینه آلرژی یا مشکل تنفسی دارند پیش نمی‌آید بلکه ممکن است این مشکل برای افراد سالم نیز پیش بیاید بنابراین توصیه می‌شود هنگام بارش در صورتی که کار ضروری ندارید از منزل خارج نشوید.

وی تصریح کرد: افرادی که سابقه مشکلات تنفسی دارند، باید داروهای خود را طبق نظر پزشک مصرف کنند و هنگام بارندگی از منزل خارج نشوند و از بازکردن پنجره‌ها خودداری کنند.  برای مراقبت از گروه‌های حساس از جمله کودکان، سالمندان، بیماران قلبی عروقی و بیماران ریوی در این شرایط، حتماً توصیه‌های به بهداشتی و پیشگیرانه عمل کنید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: از ورزش در هوای بارانی خودداری کنید و تاکید می‌شود چنانچه در بارندگی قصد خارج شدن از منزل را ندارید، پنجره‌ها را ببندید زیرا در صورت باز بودن پنجره‌ها هنگام بارش باران، امکان بروز مشکل تنفسی برای افراد وجود دارد.

وی افزود: افرادی که سابقه آسم یا مشکلات تنفسی دارند، مواد غذایی که موجب تشدید وضعیت آنها می‌شود را مصرف نکنند؛ گوجه‌فرنگی، فلفل قرمز، زعفران، غذاهای شور، غذاهای دریایی، نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار، شکلات و شیرینی از جمله این مواد هستند.

سلمان‌زاده بیان کرد: افرادی که دارای سابقه تنگی نفس و اختلالات تنفسی هستند چنانچه پس از بارش باران دچار مشکلات تنفسی شدند ضمن اینکه توصیه می‌شود خونسردی خود را حفظ کنند و دچار استرس نشوند، در صورت نیاز می‌توانند با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند یا اگر را پزشک به این منظور تجویز کرده است، آن‌ها را مصرف کنند. این افراد هنگام خارج شدن از منزل نیز حتماً از ماسک‌های مناسب استفاده کنند.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=27117

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار