پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 16 تیر 1401 ساعت: 12:44 ق.ظ

سیدناصرمهداوی از رنج های مردم گفت

خوزستان"عطرکارون"سیدناصرمهداوی عضو منتخب شورای اسلامی کلانشهر اهواز در حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رئیس محترم قوه قضاییه کشور ، از رنج های متحمل شده مردم گفت که متن بیانات ایشان به شرح ذیل است...

خوزستان”عطرکرون”با سلام و درود به پیشگاه حضرت ولی عصر(عج) و آرزوی توفیق و سلامتی ِ مقام معظم رهبری و کلیه خدمتگزاران به نظام جمهوری اسلامی ایران،خیرمقدم عرض می کنم خدمت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای و هیئت همراه به استان خون و مقاومت، خوزستان همیشه قهرمان.

ناگفته پیداست و مسلما جنابعالی هم مستحضر هستید که بزهکاری دلایل بی شماری دارد؛ اما در خوزستان و با بررسی اجمالی پرونده های قضایی، خواهیم دید که جغرافیای فقر و محرومیت، همان حاشیه نشین های شهر هستند ،از ملاشیه تا منبع آب و حصیرآباد، از کوت عبدالله تا کانتکس و حمیدیه، از کریشان تا مندلی و سیاحی، همگی تکه هایی جدا افتاده از حداقل شرایط شهرنشینی و سکونت هستند ،محلاتی متشکل از جمعیتی که در یک نکته مشترکند ، درد و حسرت و تبعیض و بیکاری اما این حاشیه نشینی محصول بسیاری از عوامل است، که به عنوان نمونه، وقتی کمبود آب برای کشاورز روستایی دورافتاده در سوسنگرد پیش بیاید، آن کشاورز و خانواده اش به مرکز استان مهاجرت می کنند و در بیشتر مواقع در محلات حاشیه شهر ساکن می شوند،وقتی آب نخلدار شادگانی به خاطر سد گتوند شور شود و با ریزگرد نخلستان اش بار ندهد، او هم به مرکز استان کوچ می کند، بدون آنکه در اهواز برای این مهاجرت ظرفیت سازی شده باشد ، وقتی شرکت های نفت و توسعه نیشکر، زمین کشاورز را خریداری کنند و به جای آن، به بومی همان منطقه کار ندهند و از خارج از استان نیرو استخدام کنند، او هم بالاجبار به مرکز استان کوچ می کند ، وقتی گاومیش دار از آب هور بی نصیب می ماند و کام دام هایش عطشناک می شود، کسب و کار اجدادی اش را کنار می گذارد و آهنگ کوچ سر می دهد، وقتی در کنار لوله های بی شمار نفت غیزانیه، آبی سهم اهالی آن نمی شود، آنها هم مجبور به ترک وطن می شوند، وقتی کشاورز حمیدیه، به خاطر برداشت آب در بالادست، از کشت سالیانه اش منع می شود، جز روی آوردن به مهاجرت هم چاره ای دارد؟!! وقتی از فرزند کوت عبدالله، حتی شغل نگهبانی و حراست دریغ می شود، سفره فرزندان را از کدام منبع درآمد رنگین کند؟! چگونه سرش را جلوی همسر و فرزندانش که آینده این مرز و بوم اند، بلند کند؟!

کودک رشد یافته از سر این سفره، چه فردایی برای این آب و خاک رقم می زنند؟ به جز «جغرافیای حسرت» چه نامی می توان برای فرزندان تشنه اهواز،حمیدیه و سوسنگرد برگزید؟ تا کی می توان تبعیض مسلم را دید و دم برنیاورد؟ و اینگونه می شود سرریز ناکارآمدی ها ، نداری ها ، محرومیت ها ، نخواستن ها و بغض ها، در محلات حاشیه شهر.

همچون بغضی در گلو مانده با کوچک ترین تحریکی از سوی معاندین و دشمنان انقلاب می ترکد؛ وقتی حاشیه شهر آمادگی پذیرش این همه جمعیت را ندارد؛ آسفالت ندارد، آب ندارد، شبکه دفع فاضلاب ندارد، بهداشت محله ندارد، کمبود فضای آموزشی دارد و به عبارتی دیگر همه عوامل دست به دست هم می دهند که فقر و بیکاری و محرومیت و نداری را منجر شود و به عبارتی دیگر، انگار راه فراری از چرخه حاشیه نشینی و فقر نیست وقتی دانش آموز را از سر کلاس درس، پدر برای جمع آوری ضایعات فرا می خواند، چه آینده ای برای این کودک متصور خواهید بود؟ البته شاید پدر هم چاره ای جز این نداشته باشد ، پس قضاوت نمی کنیم ،حال با وجود همه این موارد، تورم و گرانی فزاینده این روزها را هم اضافه کنید ، البته همه این مواردی که گفته شد، هیچ کدام در حوزه وظایف قوه قضاییه محترم نیست و وظیفه دولت و سایر ارکان حکومت است که به این گونه امور رسیدگی کنند اما ، خروجی و مشکلات این نابه سامانی گریبانگیر نیروی انتظامی و قوه قضاییه خواهد بود و حاصل آن راهروهای شلوغ شوراهای حل اختلاف و دادگاه هاست.

بهتر است پیش از آنکه به فکر راهکاری برای کاهش پرونده‌های قضایی باشیم، علاج واقعه را پیش از وقوع بیاندیشیم که همان محرومیت زدایی و رفع تبعیض از طبقه فرودست جامعه است ،مگر این مردم به غیر از اشتغالی برای امرار و معاش و اندک رفاهی برای گذران زندگی، چه می خواهند ، چه زمانی قرار است خواسته های معقول و کوچک شان، در جلسات تصمیم گیران کلان تحقق یابد؟

با همه این موارد ، مردم خوزستان در سرتاسر این مرز و بوم همچنان پشتیبان نظام و ولایت هستیم و خواهیم بود و امیدوار به رفع مشکلات پیش روی مردم ولایتمدار و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع).

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=27086

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار