پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 9 تیر 1401 ساعت: 8:37 ب.ظ

مهندس محمدرضا نادری خبر داد؛ گازسوزی ۸۵ درصدی مناطق نفتخیز جنوب در پیش از انقلاب، اکنون به کمتر از ۲۰ ‏درصد رسیده است

خوزستان"عطرکارون"رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: قبل از انقلاب اسلامی افزون بر ۸۰ درصد گازهای همراه نفت سوزانده می‌شد که این میزان اکنون به کمتر از ۲۰ درصد تقلیل یافته است....

خوزستان”عطرکارون”به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نفتخیز، محمدرضا نادری در نشست بررسی طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت با حضور نمایندگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اظهار داشت: برای جمع‌آوری کامل گازهای همراه طرح‌ها و پروژه‌های متعددی تعریف شده که در صورت تامین اعتبار لازم و اجرای آن‌ها، در آینده‌ی نزدیک هیچ گازسوزی در مناطق نفتخیز جنوب نخواهیم داشت.

گازسوزی در اطراف کلانشهر اهواز به حدود ۵ درصد کاهش یافته است

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۸۵ درصد گازهای همراه نفت در مناطق نفتخیز جنوب جمع‌آوری و به مبادی مصرف و یا تزریق در مخازن ارسال می‌شوند گفت: قبل از انقلاب افزون بر ۸۰ درصد گازهای همراه سوزانده می‌شد که با اجرای ۹ طرح تزریق گاز و فاز اول طرح آماک، این میزان به کمتر از ۲۰ درصد در گستره مناطق نفتخیز جنوب و به حدود ۵ درصد در محدوده کلانشهر اهواز کاهش یافته است.

مهندس نادری ادامه داد: برای جمع‌آوری گازهای باقیمانده نیز در کوتاه مدت برنامه‌هایی دیده شده که از جمله آنها فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی است که در این ارتباط ۴ قرارداد در حال اجرا داریم.

وی به طرح‌های عمده این شرکت برای کاهش گازسوزی‌ها اشاره داشت و افزود: در این زمینه ۲۲ پروژه با سرمایه‌گذاری هلدینگ خلیج‌فارس، ۶ پروژه با سرمایه‌گذاری پتروشیمی مارون، ۹ پروژه در قالب طرح ۲۸ مخزن و ۲ پروژه با همکاری پتروپالایش مسجدسلیمان در دست اجراست که با اجرای آنها در آینده‌ی نزدیک، شاهد خاموش شدن همه‌ی مشعل‌ها در مناطق نفتخیز جنوب خواهیم بود.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب درباره علت‌های گازسوزی در تاسیسات توضیح داد: بخش کوچکی از گازسوزی‌ها مربوط به ایمنی تاسیسات است که قابل حذف شدن نیست و بخشی دیگر نیز هنگام تعمیرات اتفاق می‌افتد.  اما عوامل خارج از کنترل ما مثل نوسانات و قطعی برق و یا بروز مشکل در واحدهای مصرف کننده گاز مانند پتروشیمی‌ها نیز موجب گازسوزی‌های مقطعی و موقت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رعایت دستورالعمل‌های محیط زیستی در مناطق نفتخیز جنوب جزء الزامات تولید است گفت: هدف ما از اجرای جمع‌آوری گازهای همراه نفت، هم حفظ سرمایه‌ی ملی و جلوگیری از هدررفت گاز طبیعی و هم حفظ محیط زیست است.

آلودگی خاک در زمان حفاری را به صفر رسانده‌ایم

نادری با اشاره به اینکه در تاسیسات نفتی علاوه بر گازسوزی، با آلاینده‌های دیگری نیز مواجه بوده‌ایم افزود: بخشی از آلودگی، هنگام تعمیر چاه‌های نفت رخ می‌داد که در این ارتباط شرکت‌های بهره‌برداری تابعه با استفاده از دستگاه‌های فرآورش سیار نفت (MOSو MOT) آلودگی محیط زیست در این بخش را به صفر رسانده‌اند.

وی ادامه داد: در بخش آلودگی‌های زمان حفاری نیز استفاده از روش‌‌های مختلف از جمله پاکسازی خاک به روش بیولوژیکی در دست اقدام است تا آلودگی‌های خاک به حداقل برسد.

نادری گفت: بخشی از آلودگی‌های نفتی مربوط به پساب واحدهای نمکزدایی است که هم‌اکنون این آلاینده‌ها بدون ورود به طبیعت، با رعایت استانداردهای محیط زیست، به چاه‌های دفعی تزریق می‌شوند.

رئیس ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اهتمام این شرکت به رعایت دقیق دستورالعمل‌های محیط زیست گفت: از سازمان حفاظت محیط زیست انتظار داریم به ما در جهت اجرای کامل دستورالعمل‌های محیط زیست یاری برساند، هرچند که شرایط اقتصادی و الزامات تولید انرژی و ارز هم در این مسیر محدودیت‌هایی برای صنعت نفت ایجاد می‌کند.

 نادری با بیان اینکه مناطق نفتخیز جنوب برای بهبود وضعیت محیط‌زیست منطقه از همه‌ی دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست استقبال می‌کند گفت: امیدواریم با مجموعه اقدامات در دست اجرا بتوانیم سازمانی سبز مطابق با معیارهای محیط زیستی داشته باشیم.

در ادامه این نشست نمایندگان مدیریت امور فنی، مدیریت تولید، مدیریت مهندسی و ساختمان، مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی و شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون، گزارشی از آخرین وضعیت طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه و پیشرفت فاز دوم طرح آماک ارائه دادند.

پس از این نشست نمایندگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از پروژه ساخت مشعل‌های بدون دود شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون بازدید کردند.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=27549

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار