پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 16 تیر 1401 ساعت: 12:13 ق.ظ

همایش تجلیل از فعالان صنعت چاپ و نشر استان خوزستان برگزار شد

خوزستان"عطرکاورن"همایش تجلیل از فعالان صنعت چاپ و نشر استان خوزستان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،معاون فرهنگی این اداره کل،جمعی از چاپخانه داران و ناشران و اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد...
خوزستان”عطرکارون”به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این آیین که صبح امروز سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت علیرضا زادکرمی مدیرچاپخانه حکمت اهواز و اصغرجعفرپیشه (جعفری) پیشکسوت کتابفروشی استان خوزستان گفت: چاپ کتاب جرات می خواهد. یکی از اساتیدی که بسیار بسیار باعث تحول در زندگی من شد و من خودم را مرید ایشان می دانم، دکتر مجید تدین نجف آبادی است که ۴ کتاب از ایشان به چاپ رسیده است.

محمد جوروند با اشاره به ضرورت نیاز به تفکر،خردورزی و مطالعه عمیق در جامعه امروزی افزود: بحث چاپ،نشر و کتاب همه در گرو یکدیگر هستند. باید دید چقدر می شود کمک کرد و دوربرگردانی به حقایق اندیشه ورزی در سرزمین بزرگی مانند ایران با آن عقبه تاریخی و بزرگانی که در تاریخ در روزهای مهم در فلسفه،علم، ادبیات شعر، تفسیر، و غیره داشتیم زد.

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این آیین گفت: صنعت چاپ،یک صنعت بزرگ و بااهمیت و در بیشتر کشورهای توسعه یافته جهان در بین ۵ صنعت نخست جای گرفته است.

مرتضی جمشیدی افزود: وضعیت صنعت چاپ کشور از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست و این به دلیل وجود شرایطی مانند تحریم،بیماری کرونا،نوسانات قیمت ارز،بالا بودن قیمت دستگاه های چاپ و مواد اولیه و غیره است که تاثیرمستقیمی بر صنعت چاپ گذاشته شده است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که چاپخانه داران طی ۲،۳ سال اخیر با آن روبرو هستند این است که سفارش هایی که در چند سال اخیر سازمان ها و ارگان ها به چاپخانه داران ارائه می دادند کم شده و این باعث بروز مشکل شده است.

جمشیدی با بیان اینکه صنعت چاپ را صنعت ضرردهی نمی بینم تصریح کرد: هرکسی در صنعت چاپ بویژه در استان خوزستان سرمایه گذاری کرده بازدهی خوبی داشته است و استان خوزستان جزء معدود استان هایی است که چاپخانه های آن تعطیل نشدند و این نشان از عشق و علاقه خود شما به این حرفه است.

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اضافه کرد: صنعت چاپ از حالت سنتی به سمت تکنولوژی و دیجیتال رفته و ما نباید از این موضوع غافل شویم و باید از ظرفیت چاپ کشورهای همسایه و بویژه کشور عراق استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: در حوزه نشر خوشبختانه استان خوزستان وضعیت خوبی دارد. هرساله طبق آماری که خانه کتاب ارائه می دهد استان خوزستان جزء ۱۰ استان برتر در حوزه نشر است.

جمشیدی افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در این حوزه افتاد تفویظ اختیار صدور مجوزر کتاب بود و ما در این میان جزء ۱۰ استان در حوزه تفویظ اختیار مجوز کتاب هستیم.

وی بیان کرد: یکی از حمایت هایی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از ناشران دارد می توان به بحث خرید کتاب که هر ساله اتفاق می افتد، اشاره کرد. بحث دیگر حمایت از کتابفروشی هاست که در این زمینه طرح بهارانه،تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب را اجرا کردیم.

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان: با توجه به نوسانات ارز،بیشتر مشکل این حوزه بحث گرانی کاغذ است. یکی از مشکلاتی که ما در اهواز داریم عدم وجود مراکزی برای پخش کتاب است که اگر بخش خصوصی می خواهد در این زمینه سرمایه گذاری کند ما یک سری تسهیلات به آنها ارائه می دهیم.

مدیر چاپخانه چاپکس اهواز و نماینده چاپخانه داران در این همایش گفت: اتفاق عجیبی در چند سال اخیر و بویژه دهه اخیر در صنعت چاپ افتاده که جهتش را به سمت بسته بندی و تولید انواع جعبه ها عوض کرده است. مصرف تحریر در کشور پایین آمده و این مصرف بیشتر به سمت کاغذهایی است که می توان انواع کارتن، بگ و جعبه را از آنها تولید کرد که این جهت سرمایه گذازی در صنعت چاپ را تغییر داده است.

احسان عصاره زادگان افزود: در گذشته سرمایه گذاری بر روی صحافی و نشر بود اما آرام آرام این جهت عوض شد و بیماری کرونا به این روند سرعت بخشید.

وی ادامه داد: نیاز به سرمایه گذاری جدیدی در این زمینه است و باید به روز باشیم. یکسری مسائل در این راه وجود دارد که یکی از آنها کمبود نیروی انسانی کارآزموده در این شهر است و همه دوستان فکر می کنم با این مساله روبرو هستند.

عصاره زادگان از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان درخواست ارتباط با سازمان ها و ارگان هایی نظیر تامین اجتماعی،صنعت و معدن و برگزاری دوره های آموزشی و دعوت از کارشناسان و راهنمایی در خصوص نحوه استخدام کارگر، بستن قرارداد و غیره را داشت و تاکید کرد: این ها سواد تجارت است و می تواند کمک بسیاری به ما در این مسیر کند.

مدیر انتشارات پژوهندگان راه دانش به نمایندگی از ناشران در این نشست به ایراد سخن پرداخت و گفت: نخستین چالشی که با آن نه تنها در حوزه چاپ و نشر بلکه در تمامی حوزه ها روبرو هستیم، ورود صنعت نسل ۴ است که کرونا باعث شده بیشتر نمود پیدا کند که به آن تحول دیجیتال می گویند؛یعنی همه فرایندها از حالت سنتی خارج و وارد کسب و کار جدیدی می شود.

کمال کمایی افزود: یک سری چالش ها در این مسیر قوانین و مقرراتی است که دست و پا گیر است و یکسری دیگر به عملکرد ناشران برمی گردد. ما در عرصه نشر هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده ایم.

وی ادامه داد: خوزستان در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی جایگاه خیلی خوبی در کشور دارد. ما نویسندگان خیلی قوی و صاحب قلمی داریم. در استان خوزستان مکتب خوزستان را داریم که شانه به شانه نویسندگان مطرح کشور رقابت می کنند.

کمایی اضافه کرد: مساله ای که باید به آن توجه شود،موضوعات مشترک بین چاپخانه داران و ناشران است. یکی از چالش های امروز ما مساله چاپ کتاب است.بیش از ۶۰ درصد کارهای چاپ و نشر کتاب به خارج از استان منتقل می شود که یکی از دلایل آن قیمت تمام شده چاپ کتاب است.

مدیر انتشارات پژوهندگان راه دانش گفت: چاپخانه های استان جزء چاپخانه های برتر و مطرح کشور هستند.ناشران به سمت چاپ دیجیتال رفته اند و قدرت خرید ناشر ضعیف شده و مجبور است به سمت تیراژ کم برود. رشد چاپ دیجیتال باعث شده ناشران کمتر به سمت چاپخانه های سنتی بروند.

در این مراسم از کتاب «پروانه ای در آتش” زندگی نامه شهید علی لندی نوجوان قهرمان ایذه ای به نویسندگی حیدر بویری و اسکندر مقصودی رونمایی شد.

در پایان از ۱۷ چاپخانه دار و ۱۰ ناشر استان خوزستان با اهدای لوح تقدیر و هدایا تجلیل شد.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=27560

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار