خوزستان”عطرکارون”مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی گفت : حقوق کارگران هفت تپه به روز و همراه با دیگر کارکنان شرکت توسعه نیشکر پرداخت میشود و طبق برنامه ریزی های ما سوددهی نیشکر هفت تپه از سال دوم آغاز خواهد شد.

دکتر عبدعلی ناصری روز چهارشنبه در نخستین جشنواره ملی برداشت نیشکر (شکرستان) با اشاره به اینکه طرح‌های شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در محل‌هایی به اجرا رفته که در محاصره آثار تاریخی مختلف و جاذبه های گردشگری است، اظهار کرد: از آن جمله می‌توان به شوش، هفت تپه، چغازنبیل، آبشارهای شوشتر و تالاب شادگان اشاره کرد که شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با فعالیت خود به این جاذبه‌ها اضافه کرده و تولید را در کنار این آثار رونق داده است.

وی با بیان اینکه تقریباً از سال ۱۳۶۲ که طرح توسعه نیشکر در مجلس مصوب شده تاکنون فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشتیم تا به این تولید ۷۰۰ هزار تُنی دست پیدا کنیم، تصریح کرد: در گذر زمان حداقل در ۱۰ ساله اخیر وضعیت سوددهی شرکت با یک رقم خیلی مشخص به شکل ثابت در حرکت بود تا سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ که بهترین سال برای توسعه نیشکر بوده و ۶۲۹ هزار تُن شکر تولید شد ولی از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ خشکسالی و بعد سیلاب باعث شد تا ۴۰ هزار هکتار از اراضی شرکت از بین برود.

وی تابستان ۱۳۹۸ را بدترین وضعیت شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تاکنون دانست و بیان کرد: مسئولیت این وضعیت نیز به هیئت مدیره جدید هم رسید و برای بازسازی این ۴۰ هزار هکتار آسیب دیده، به همت تلاشگران این صنعت ۲۲ هزار و ۶۰۹ هکتار را دوباره کشت نیشکر و مابقی را به کشت های غیر نیشکر اختصاص دادیم.

ناصری اضافهکرد: حدود ۳۰۰ هزار تُن شکر به دلیل خشکسالی و سیل از دست رفت ولی با تلفیق تجارت و صنعت به وسیله کشت‌های غیر نیشکر توانستیم سود خوبی را برای شرکت محقق کنیم.مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان به جشن امسال برداشت نیشکر اشاره کرد و افزود: امسال سال خاصی بود که از فروردین تا زمان برداشت خشکسالی بی سابقه در ۵۰ سال اخیر را شاهد بودیم و از نظر منابع آبی نیزسازمان آب و برق آن را در ۶۰ سال اخیر بی سابقه اعلام کرد.

وی ادامه داد: کمبود آب و برق را کنار هم داشتیم و برای حل مسئله برق نیروگاه های خود را فعال نگه داشتیم و علاوه بر آن ۲۲ دستگاه دیزل ژنراتور را خریداری و نصب کردیم اما به دلیل در مضیقه بودن از نظر آب تولید ما به ۷۰۰ هزار تُن نرسید و پیش بینی می‌کنیم با ۱۵ درصد کاهش بتوانیم ۶۰۰ هزار تُن تولید داشته باشیم.

وی از تولید حدود ۱۳۰ هزار تُن شکر خام تاکنون خبر داد و تشریح کرد: از این رقم ۶۰ هزار تُن آن تصفیه و آماده عرضه به بازار شده است که نشان دهنده برداشت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تُن نیشکر است.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به واگذاری شرکت کشت و صنعت هفت تپه به شرکت نیشکر و صنایع جانبی اشاره کرد و افزود: حقوق کارگران این شروت به روز پرداخت میشود به دنبال این هستیم تا تولید مناسب با نیشکر موجود در این شرکت داشته باشیم و برنامه‌های خوبی هم برای نی های آسیب دیده داریم تا در سال آینده محصولات خوبی داشته باشند و امیدوار هستیم این شرکت در سال دوم به سوددهی برسد.

وی یادآور شد: در حال بروزرسانی کارخانه هستیم و برداشت نیشکر از هفت تپه را آغاز کردیم، همچنین مذاکراتی با کشت و صنعت میان آب هم انجام دادیم تا برداشت آنها را در کارخانه هفت تپه به شکر تبدیل کنیم.وی با تاکید براینکه احتمال بروز اعتراضات از هفت تپه دیگر وجود ندارد، اذعان کرد: خواسته ما این است که به جای ضرر و آسیب های سیل و خشکسالی در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۷ با همکاری دولت بدهی های شرکت را پرداخت کنیم تا بتوانیم به سوددهی برسیم