پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 12 تیر 1401 ساعت: 1:43 ب.ظ

دکتر مهردادشریفی رییس بیمارستان سلامت اهواز: از ابله میمونی چه می دانیم؟!

خوزستان”عطر کارون” همانطوری که می دانیم در حال حاضر بار بیماری ها در سطح جهانی بيماري هاي غیر واگیر و مزمن است، چرا که طبق آمارهای موجود در اکثر نقاط جهان 85 درصد بار بیماری ها و حدود 90 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر مثل، دیابت، فشار خون، سرطان، حوادث جاده ای، و بیماری های قلبی و عروقی است، اما در کنار این وضعیت هر از گاهی بيماري هاي نوپدید، مثل سارس، ابولا، کرونا، و اخیرا هم ابله میمونی، در بعضی از نقاط دنیا شیوع پیدا میکند، لذا با افزایش، دانش بهداشتی، و آگاهی از علائم بیماری می توانیم، از ابتلا بسیاری از بیماری‌ها ائم از حاد و مزمن پیشگیری کنیم

گزارشاتی طی چند ساعت و چند روز گذشته از شیوع بیماری آبله میمونی در کشورهای اروپایی، آمریکا و… منتشر شده است.
مراقب شیوع این بیماری در ایران باشیم
و این بیماری را نیز، بعنوان تشخیص افتراقی، مدنظر داشته باشیم.
این بیماری ویروسی علائمی چون نشانه‌های آنفولانزا خود را بروز می‌دهد.
این بیماری بثورات پوستی ایجاد می‌کند، و در صورت و بدن گسترش می‌یابد. با توجه به شیوع ناگهانی کرونا و مشکلاتی که ایجاد کرده، در حال حاضر مردم دنیا نگران شیوع آبله میمونی نیزهستند.
دوره نهفتگی آبله میمونی، یعنی از زمان ابتلا به عفونت تا شروع علائم، معمولاً  6 تا ۱۳ روز است اما شاید تا ۲۱ روز هم طول بکشد. این عفونت را می‌توان به دو دوره تقسیم کرد:
دوره تهاجم اولیه: (تا ۵ روز طول می‌کشد) این دوره با تب، سردرد شدید، تورم غدد لنفاوی، کمر درد، درد عضلانی و کمبود انرژی شدید ظاهر می‌شود. تورم غدد لنفاوی از علائم اصلی آبله میمونی است، که به شما کمک می‌کند تا نشانه‌های آن را از دیگر بیماری‌های مشابه مثل آبله مرغان، سرخک و آبله تشخیص دهید.
مشکلات پوستی: این مشکلات معمولاً طی ۱-۳ روز پس از ظهور تب آغاز می‌شود. بثورات پوستی حدود ۹۵% موارد بر روی صورت، ۷۵% موارد بر کف دست و کف پا و ۳۰% موارد بر دستگاه تناسلی تاثیر می‌گذارد. همچنین تا حد متوسط و روبه بالا، غشای مخاطی دهان را درگیر می‌کند. متاسفانه این ویروس می‌تواند برای قرنیه چشم هم مشکلاتی را ایجاد کند و در موارد شدید باعث نابینایی شود.
  علائم پوستی آبله میمونی شدت‌های مختلفی دارد. یعنی آن‌ها می‌توانند ضایعات سطحی یا کمی برجسته‌تر را ایجاد کنند.
با گذشت زمان آن‌ها افزایش می‌یابند و رنگ‌شان به سمت زردی می‌رود. در موارد شدید، این ضایعات می‌توانند تا حدی پیش بروند که قسمت‌های زیادی از پوست را از بین ببرند.
موارد شدید این بیماری بیشتر در بین کودکان اتفاق می‌افتد، و شدت بثورات به میزان قرار گرفتن در معرض ویروس و وضعیت سلامت بیمار مربوط می‌شود.
عوارض آبله میمونی می‌تواند شامل عفونت‌های ثانویه، برونکوپنومونی، سپسیس، آنسفالیت و عفونت قرنیه باشد.
امیدوارم با افزایش سواد سلامت، بتوانیم خود مراقبتی را افزايش، و در نهايت از بیماری ها پیشگیری، و سلامتی خود و اطرافیان را ارتقا دهیم

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=31439

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار