پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 9 تیر 1401 ساعت: 10:19 ب.ظ

نائب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان: حجم صادرات ایران به عمان ۶۳ درصد رشد داشته است

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان گفت: حجم صادرات ایران به عمان در سال ۲۰۲۱ با رشد ۶۳ درصدی همراه بوده و واردات ایران از عمان و یا از طریق این کشور نیز ۴۳ درصد نسبت به گذشته رشد داشته است.

خوزستان”عطر کارون” شهلا عموری شنبه با اشاره به بازدید هیات ایرانی اعزامی به عمان در آستانه سفر رئیس جمهور کشورمان از شرکت شهرک‌های صنعتی عمان و برخی مناطق آزاد تجاری این کشور اظهارداشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که حجم مبادلات تجاری ایران و عمان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ از رشد ۵۳ درصدی برخوردار بوده است که این حجم از مبادلات در طول روابط ایران و عمان بی‌سابقه است.

وی یادآورشد: امکان افزایش حجم مبادلات ایران و عمان وجود دارد و این امر در گرو ایجاد زمینه شناسایی بیشتر ظرفیت‌های تولیدی و تجاری ایران و عمان است.

وی ادامه‌ داد: در سال گذشته باتوجه به زیرساخت‌های ایجاد شده و به پشتوانه حمایت جدی دولت و سازمان توسعه تجارت از بخش خصوصی با همکاری اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، حجم مبالات تجاری این ۲ کشور از ۲۲۱ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز تصریح‌کرد: صادرات ایران به عمان از ۱۴۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به ۷۱۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ و حجم واردات ایران از عمان از ۷۵ میلیون لار در سال ۲۰۱۳ به ۶۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

عموری تصریح کرد: در سال ۲۰۲۱ سهم ایران از بازار عمان ۳.۹ درصد بوده و این درحالی است که در سال ۲۰۲۰ این میزان ۱.۸ درصد بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز با تاکید بر اینکه افزایش هرچه بیشتر این مبادلات نیازمند ایجاد زمینه‌های لازم برای شناسایی بیشتر ظرفیت‌های تولیدی و تجاری ایران و عمان است افزود: از جمله راهکارهای تحقق این چشم انداز، تبادل هیات‌های تجاری بیشتر و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی این کشورها است.

با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده و به پشتوانه حمایت جدی دولت و سازمان توسعه تجارت از بخش خصوصی با همکاری اتاق بازرگانی عمان و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، حجم مبالات تجاری این ۲ کشور از ۲۲۱ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده است.

همچنین در آستانه سفر رییس جمهور ایران به عمان، “هیثم بن طارق” سلطان عمان با صدور فرمان سلطنتی، موافقتنامه همکاری حمل و نقل دریایی بین عمان و جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=31464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار