پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 13 تیر 1401 ساعت: 3:49 ب.ظ

آموزش و توان افزایی گروه تسهیل گران کشاورزی پایدار در خوزستان

پروژه مشارکتی به منظور تعادل بخشی منابع و مصارف آب در سطح حوضه آبریز کرخه بزودی در خوزستان اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری “عطرکارون” به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: رییس سازمان در نشست اقدام مشارکتی به منظور تعادل بخشی منابع و مصارف آب در سطح حوضه آبریز کرخه با بیان اینکه شیوه زندگی در حال تغییر است و این تحولات بدون توجه به موضوع مهم آمایش سرزمینی بر هم زدن همه جانبه زیست محیطی را به دنبال دارد.

خدارحم امیری زاده افزود: بدون توجه به نظام های بهره برداری پیشین نظام های بهره برداری جدید به وجود آمده است .

وی اظهار داشت: بدمصرفی در کشور ما نیز باعث به وجود آمدن مشکلات در زمینه مصرف آب شده است بنابراین به جای اقدامات مقابله ای باید از کارهای پیشگیرانه استفاده کرد.

امیری زاده با بیان اینکه ۵۰ درصد کشاورزی در استان خوزستان سنتی است تصریح نمود: با ورود تکنولوژی به بخش کشاورزی از هدررفت نهاده های مهم همچون آب می توان جلوگیری نمود.

وی اضافه کرد: عدم توجه به آمایش سرزمینی و قوانین نادرست از مهمترین عوامل مشکلات حال حاضر بخش کشاورزی است.

امیری زاده خوزستان را رکن اساسی تولیدات کشاورزی کشور دانست و ادامه داد: بر اساس برنامه ۵ ساله تا افق ۱۴۰۴ بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است محصولات کشاورزی در استان از ۱۷ و ۸ دعهم میلیون تن به بیش از ۲۵ میلیون تن برسد مشروط بر اینکه امکانات و اعتبارات مورد نیاز فراهم شود.

در ادامه معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان گفت: برنامه های مشارکتی و برنامه ریزی برای مصرف بهینه آب باید از بالادست اجرا شود.

جواد سلطان کاظمی افزود: در حال حاضر آب بهای زراعی بر مبنای درآمد ناخالص کشاورزی محسوب می شود که اگر به صورت حجمی آب به کشاورزان داده شود می تواند مصرف آب را تا حد قابل توجهی کاهش دهد همچنین در برنامه آمایش سرزمینی که سال گذشته ابلاغ شد کشت محصولات آب بر دیده می شد که این موضوع به نوبه خود مشکلات آبی بخش کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.

وی بر اعطای معوض کشت به کشاورزان در مناطقی که کشت تابستانه ممنوع اعلام شده است نیز تاکید کرد.

در ادامه نشست عضو دبیرخانه برنامه کشاورزی پایدار وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزی پایدار از اکوسیستم های در معرض خطر است اظهار داشت: هدف از این اقدام مشارکتی توان افزایی، ظرفیت سازی و برنامه ریزی مشارکتی در سطح ذی نفعان بخش کشاورزی ( دولتی ، بخش خصوصی و جوامع محلی ) در راستای تعادل بخشی منابع و مصارف و مدیریت مشارکتی آب در بخش کشاورزی جهت سازگاری با کم آبی و ارتقاء توان تاب آوری تالاب هورالعظیم می باشد.

شریفی پیامدهای تخریب تالاب هورالعظیم را معیشت، مهاجرت ، ریزگرد، کاهش توان سازگاری با تغییرات اقلیمی در منطقه، به خطر افتادن تنوع زیستی و … نام برد و افزود: استانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست ، سازمان جهاد کشاورزی ، سازمان آب و برق ، فرمانداری ها و بخشداری ها ی روستاهای پایلوت ، شرکت های خدمات مشاوره ای کشاورزی و جامعه مدنی و فعالان محیط زیست و اجتماعی استان و زیر حوضه از ذیمدخلات کلیدی استانی در اجرای پروژه می باشند.

وی آموزش و توان افزایی گروه تسهیل گران کشاورزی پایدار در این زیر حوضه را مهمترین دستاورد اجرای پروژه دانست.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=31559

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار