پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 13 تیر 1401 ساعت: 3:50 ب.ظ

برنامه غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم کودکان3تا6 سال  در خوزستان آغاز شد

 

خوزستان”عطر کارون” معاون پیشگیری  بهزیستی استان خوزستان درآیین افتتاح برنامه غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم که صبح روز سه شنبه مورخ 10 خرداد 1400  در مرکز مثبت زندگی  2327 واقع در محله منبع آب اهواز برگزار شد گفت: بی توجهی به تنبلی چشم کودکان از عوامل  موثر بر کم بینایی و نابینایی در بزرگسالی است.

علی حسن زاده  با تاکید بر اینکه سن طلایی پیشگیری از اختلالات بینایی به ویژه آمبلیوپی 3 تا6 سالگی است افزود: کودکانی که در این بازه سنی قرار دارند باید هرساله به پایگاه های سنجش بینایی مراجه کنند زیرا ممکن است کودکی در سال گذشته مشکل نداشته ولی امسال نتایج معاینه متفاوت باشد.
وی اظهار داشت: برنامه غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم تا پایان اسفند ماه سال جاری در 30پایگاه دائمی، 388 پایگاه غیر دائمی و 188 مرکز مثبت زندگی ، مهد کودک ها، مراکز بهداشتی انجام می شود که در سطح استان معاینات با چارت  Eو بعضا با دستگاه  پلاس اپتیک انجام می شود.
حسن زاده  با اشاره به همکاری مستمر 220 غربالگر، 46 بینایی سنج و 18 چشم پزشک در این برنامه ادامه داد: سنجش تنبلی چشم کودک ابتدا توسط مربیان دوره دیده  انجام می‌شود و در‌صورت شناسایی مشکل، کودک به اپتومتریست (بینایی سنج)  ارجاع داده شده و چنانچه کودکی نیاز به معاینه و درمان تخصصی‌تری داشته باشد به چشم‌پزشک معرفی می‌شود.

معاون پیشگیری  بهزیستی استان خوزستان همچنین گفت: این برنامه  در سطح یک  برای روستاییان و خانواده های کم  بضاعت به صورت رایگان بوده و برای سایر خانواده ها هزینه معاینه با دستگاه مبلغ 12 هزار تومان و معاینه با چارت لامپی مبلغ 8 هزار تومان، درسطح دو  با هزینه 20هرازتومان و در سطح  سوم با هزینه 40 هزار تومان  انجام می شود  که در صورت بی بضاعت بودن خانواده کل مبلغ توسط سازمان پرداخت خواهد شد.
حسن زاده  عنوان کرد: برای تهیه عینک نیز مبلغ 550 هزار تومان به صورت کمک بلاعوض به خانواده ها پرداخت می شود و کمک هزینه عمل جراحی نیز تا سقف مبلغ 5 میلیون تومان است.
وی با بیان اینکه  انتظار می رود تا پایان این برنامه  381 هزار کودک مورد غربالگری قرار بگیرند توضیح داد: در سال 1400 با توجه به شیوع ویروس کرونا با حفظ و رعایت پروتکل های بهداشتی تعداد 260 هزار و 876  کودک مورد معاینه قرار گرفت که از این تعداد 13 هزار و 321 کودک به سطوح تخصصی ارجاع و تعداد 928 کودک آمبلیوپی تشخیص داده شد و جهت انجام معاینات به بینایی سنج و چشم پزشک معرفی شدند.
کریمیان در پایان ضمن اشاره به اینکه کلیه کودکان بیمار تشخیص داده شده تا سن 10 سالگی توسط سازمان بهزیستی مورد پیگیری  و درمان قرار خواهند گرفت بیان داشت:  از والدین عزیز درخواست داریم برای شناسایی به موقع تنبلی چشم کودکان به پایگاه‌های سنجش بینایی در مناطق مختلف مراجعه کنند.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=31776

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار