پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 16 تیر 1401 ساعت: 11:55 ق.ظ

معاون اقتصادی رئیس جمهور: کنترل تورم‌ نیاز به زمان دارد/ مجازات محتکران جدی‌تر شد

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کنترل تورم نیاز به زمان دارد، گفت: نظر به گرانی‌های بین‌المللی در کالاها میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم به میزان کافی وجود دارد.

خوزستان”عطر کارون” محسن رضایی ظهر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار و گرانی‌های کالاهای اساسی گفت: نگرانی‌های مردم دغدغه‌های ما هم است اما چند اشکال در کار وجود داشت که همگی در حال برطرف شدن هستند.

وی افزود: مسئله نظارت‌ها یکی از مشکلات بود به‌طوری که سازمان تعزیرات در برخی از شهرستان‌ها نیرویی برای نظارت نداشت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: میزان مجازات محتکران و گران فروشان مربوط به ۲۰ سال گذشته بود، مثلاً برای فردی که ۱۰ میلیارد تومان احتکار کرده، ١٠ میلیون جریمه اثر چندانی ندارد و از این رو مجازات‌ها جدی تر شد و ابزار کافی به تعزیرات تعلق گرفت.

وی بیان کرد: با توجه به گرانی‌های بین المللی در کالاها هم اکنون میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم و ذرت به میزان کافی وجود دارد.

رضایی عنوان کرد: همچنین کمبودهایی در کُنجانه و دانه‌های روغنی وجود داشت که باعث شد روغن گرانفروشی شود اما با بسیجی که صورت گرفت، این کمبودها در حال برطرف شدن بوده و وضعیت کالاها بهتر از یک ماه قبل است.

وی تصریح کرد: بزرگترین تحولات اقتصادی اگر روی یک بستر ناآرامی انجام شود، آثار مثبت کار دیده نمی‌شود زیرا در یک فضای غیرمناسب صورت می‌گیرد چون تورم ۵۰ ساله ایران مانند یک باتلاقی، اقتصاد ایران را در بر گرفته است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: ما از سال گذشته شروع کردیم و آرام آرام عوامل این تورم را به کنترل در می‌آوریم ولی این تورم مزمن شده و به خصوص در چهار سال اخیر بالای ۳۰ درصد تورم داشتیم که نیاز به زمان دارد.

وی تشریح کرد: تورم ایران در سال‌های ۹۷ ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۰، بیش از ۳۰، ۴۰ و ۴۰ درصد بود که این موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است.

رضایی تاکید کرد: باید این تورم و این باتلاق ۵۰ ساله اقتصاد ایران را حل کرد که کار شروع شده و امیدواریم با بسیج مردمی بتوانیم این موضوع را جمع کنیم.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=32452

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار