پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 19 مرداد 1401 ساعت: 1:07 ق.ظ

جشنی که کام مردم شوشتر را تلخ کرد.

 

خوزستان”عطر کارون” ثبت جهانی سازهای آبی تاریخی شوشتر که در پنجم تیر ۱۳۸۸ با پیگیری های سیدمحمدسادات ابراهیمی نماینده وقت مردم شریف شهرستان های شوستر-گتوند در مجلس شورای اسلامی در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد.
و قرار بود جشن این رخداد مهم با حضور رئیس جمهور و مهمانان خارجی در برج میلاد تهران برگزار شود،هر چند عزم شان برای برگزاری جشن سازه های آبی تاریخی شوشتر در پایتخت جزم بود با تلاش و رایزنی های آقای سادات ابراهیمی مبنی بر معرفی این معماری آبی، شگفت انگیز،بی نظیر جهانی در دامان مادری بنام کهن شهر شوشتر زیبنده و جذاب است. که خوشبختانه این جشن در همان سال با حضور محموداحمدی نژاد رئیس جمهور-رئیس سازمان میراث فرهنگی و برخی معاونین در هیئت دولت با همراهی مهمانان خارجی در شوشتر باشکوه برگزار شد.

حالا پس از گذشت ۱۳ سال و گذر از کمند ویروس کرونا مردم شریف شهرستان شوشتر و دوستداران تاریخ و میراث فرهنگی برای برگزاری جشن باشکوهی نظیر سال۸۸ لحظه شماری میکردند.

با اتمام خرداد و رسیدن تیر
و اطلاعیه برگزاری جشن سازهای آبی تاریخی شوشتر در پنجم تیر مصادف با ثبت جهانی این میراث کهن در محل پارک داریون خوشحالی زایدالوصف در بین همشهریان ایجاد شد.
که متاسفانه عصر همان روز خبر کنسل شدن جشن موجب ناراحتی همگان شد،
هرچند خبرهایی مبنی بر موکل شدن جشن به فردا شب به گوش می رسید اما خبری نشد تا اینکه گفته شد جشن سازهای آبی تاریخی با سخنرانی سهراب گیلانی نماینده شوشتر-گتوند در شامگاه یازدهم تیر در پارک داریون برگزار خوآهد شد که حکایت این همه تاخیر بخاطر حضور آقای نماینده بود هر چند آقای گیلانی میتوانست با یک پیام و سخنرانی کوتاه ویدیوکنفرانس به خواسته خودش که همانا تبلیغات زودهنگام است برسد و مردم را اسیر غلظت بالای گرد و غبار و سر درگمی نکند.

هر چند در این جشن گرد و غباری شاهد هیچ برنامه و آیتمی که شادی افرین باشد یا اجرای زیبای موسیقی شوشتری در آن هنرنوازی کند نبودیم.

اندک حاضران هم شاهد چیزی جز رد و بدل شدن لوح تقدیر مسئولین به یکدیگر نبودند.
این جشن آنچان بی روح و بی برنامه بود که نه تنها موجب تلخ کامی حاضران بلکه شنودگان نیز شد.

✍️ رضاحسین زاده ترکالکی

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=33065

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار