پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 17 مرداد 1401 ساعت: 5:12 ق.ظ

نفس مستاجران به شماره افتاد/ آه مستاجران از گرانی

مقدمه : یکی از مشکلاتی که بخش گسترده‌ای از شهروندان در سایه تورم و گرانی با آن درگیر هستند نرخ بالای اجاره خانه است. ارقامی بالایی که برای رهن و اجاره یک منزل با متراژ پایین و امکانات حداقلی درخواست می‌شود باعث شده مستاجران همچنان گذشته بار سنگین و سرسام آور اجاره بها را به دوش بکشند و آمار اجاره نشینی همچون نرخ اجاره بها به شدت رشد کند .

خوزستان”عطر کارون” قصه تلخ خانه به دوشی مستاجران که هر چه تلاش می کنند باز هم از قاقله بازار مسکن عقب هستند سالهاست در رسانه ها و دولت های مختلف بیان شده و گویا تمامی ندارد و به نظر می رسد سیاست های جدید دولت کنونی هم مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها یا تسهیلات بانکی ودیعه مسکن نیز  مرهم زخم آنها نبوده  است .

کارشناسان می‌گویند با توجه به وضعیت اقتصادی کشور تعیین سقف برای اجاره مسکن یا اجرای دیگر مصوبات نمی‌تواند اجرا شود، زیرا در وهله نخست ملک یک دارایی خصوصی است و مالک می‌تواند دارایی خود را به هر میزانی به هر کسی که می‌خواهد اجاره دهد، در وهله دوم نیز راه دور زدن این موضوع باز است، زیرا مالک و مستأجر در بنگاه املاک می‌توانند ۲۵درصد افزایش اجاره‌بها را ثبت کنند، اما مالک به‌ صورت غیررسمی می‌تواند اجاره بیشتری از مستأجر خود طلب کند در گزارش زیر خبرنگار نبض شهر نظرات مستاجران و مشاوران املاک و اساتید و کارشناسان اقتصادی را مطرح کرده که آن را می خوانید .

صاحبخانه ها بدون هیچ ضابطه ای بدنبال افزایش اجاره بها هستند

یک مستاجر اهوازی با گلایه از افزایش اجاره بهای مسکن می گوید : متاسفانه برخی صاحبخانه ها بدون هیچ ضابطه ای بدنبال افزایش اجاره بها هستند.

دیدگاه این شهروند ساکن منطقه آخر آسفالت درباره افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها اینگونه است : متاسفانه این عدد هیچ ضمانت اجرایی ندارد و صاحبخانه‌ها به طور سرسام آوری کرایه‌ها را افزایش داده اند. رفتن به بنگاه های معاملاتی در شرایط کنونی اضطراب و نگرانی و عصبی شدن مستاجران را دوچندان کرده است .

وی می افزاید : وضعیت اقتصادی هر روز بدتر وقیمت مسکن سرسام آورتر می شود و با توجه به رشد تورم و قدرت مالی پایین مردم ، باید دولت برای کمک به مستاجران فکری کند .

بنگاه معاملاتی، عامل افزایش اجاره مسکن است / بعضی صاحبخانه ها بی رحم شده اند

یک دیگر از مستاجرهای  اهوازی ساکن منطقه حصیر آباد اهواز است از افزایش اجاره بهای مسکن گلایه کرده  و می گوید : ۶ بچه دارم . واقعا شرایط زندگی برای ما سخت تر از  قبل شده است .شغل من بنایی است وحقوق ثابتی ندارم که بتوانم هرسال کرایه چند برابر بدهم.

بوعذار ضمن  اظهار گله مندی از وضعیت اجاره بهای مسکن  معتقد است  : مهمترین عامل گرانی اجاره مسکن، بنگاه معاملاتی ها هستند  که بخاطر حق بیشتر کمیسیون ، اجاره ها را را افزایش می دهند از سوی دیگر بعضی صاحبخانه ها، بی رحمانه از مستاجرین اجاره طلب می کنند.

دولت از مستاجرین حمایت کند / قیمت ملک و اجاره  به یکدیگر گره خورده اند

دیگر شهروند اهوازی در واکنش به گرانی اجاره مسکن می گوید :  ۱۱ سال در منطقه کوی پلیس مستاجر هستم . خدا را شکر صاحبخانه خوبی دارم و شرایط ما را درک کرده ولی برخی صاحبخانه ها بنا به دلایل مختلف اجاره بها را هر سال افزایش می دهند . نقش دولت در حمایت از مردم چیست؟ آیا نباید در این شرایط اقتصادی از مستاجران حمایت کند ؟

چوبند تصریح می کند : بیش از نیمی از تمام مشکلات مردم به مسکن مربوط می شود . سیاست های غلط دولت عامل بروز این مشکلات برای مردم بویژه قشر مستاجر است. ما سال هاست با مشکل گرانی مسکن واجاره بها سرو کله می زنیم .

وی می افزاید : سال گذشته ماهی دو میلیون تومان اجاره بها پرداخت می کردم ولی امسال این مبلغ بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته ؛ آن هم برای  خانه ای که ۲۰ سال از ساخت آن گذشته است .

برخی صاحبخانه ها بر اساس هزینه‌های زندگی  قیمت اجاره را تعیین می‌کند

یک مشاور املاک اهوازی در واکنش به گرانی اجاره مسکن می گوید : ۱۶ سال است که در این شغل هستم و تجربه دارم وگرانی اجاره مسکن ربطی به مشاور املاک ندارد .

وی معتقد است : افزایش قیمت مسکن به دلیل افزایش قیمت مصالح و دستمزد کارگر است و افزایش این قیمت‌ها تاثیر مستقیم در میزان اجاره دارد.

این مشاور املاکی می افزاید : چند روز قبل خانمی به املاکی من مراجعه کرد و می خواست خانه اش را با هزینه خیلی بالایی اجاره بدهد . به او گفتم این مبلغ گران است ولی گفت  ماهی ۱۵ میلیون تومان هزینه روزمره مانند قسط و بدهی و.. دارم و مجبورم علاوه بر حقوق بازنشستگی که می گیرم بخش دیگر را از طریق اجاره خانه تامین کنم.

وی اضافه می کند : بسیاری از صاحبخانه ها، خانه خود را بر اساس هزینه‌های مایحتاج ماهیانه خود تعیین می‌کنند و مشاورین املاک نقشی در این افزایش قیمت‌ها ندارند.

افزایش اجاره بها بستگی به توافق مالک و مستاجر دارد

یکی دیگر از مشاوران املاک اهوازی به مصوبه جدید دولت برای افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها اشاره کرده و می گوید : برخی مالکین  ممکن است این شیوه را قبول نکنند و به مشاور املاک مراجعه نکنند و قرارداد  بین خود و مستاجر تنظیم کنند که دراین صورت حتی گاه شاهد افزایش ۵۰ درصدی اجاره بها بوده ایم .

جباری می افزاید : هر چند  بازار مسکن  وضع خوبی ندارد و همواره در تلاطم به سر می برد اما  افزایش اجاره بها بستگی به توافق مالک و مستاجر دارد .

 

یک کارشناس مسکن : بالا بردن نرخ اجاره به بهانه افزایش نرخ دلار اصلا منطقی نیست

یک کارشناس مسکن می گوید : متاسفانه برخی دلالان برای اینکه بازار اجاره را نابسامان کنند اعلام می کنند با افزایش نرخ دلار، نرخ خرید مسکن و اجاره هم افزایش پیدا کرده ؛در حالی که من این موضوع را تایید نمی کنم چون ربطی بهم ندارند.

سبحانی معتقد است : مشاوران املاک خوزستان،  مقصر افزاش اجاره‌بها نیستند.  برای جلوگیری از افزایش بی‌قاعده اجاره بها  باید قانونی مصوب شود که ضمانت اجرایی داشته باشد تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز : قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضاست و با دستورات و بخشنامه ها قابل کنترل نیست 

برای ادامه گزارش سراع دکتر مرتضی افقه استاد اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز می رویم تا نظرش را درخصوص مصوبه دولت مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی اجاره  بها برای کنترل بازار اجاره بها درکشور جویا شویم که می گوید : در واقع این مصوبه دستوری است ؛درحالیکه  نرخ مسکن تابع عرضه و تقاضاست و قوانین خاص خود را دارد و با دستورات و بخشنامه ها قابل کنترل نیست .

دکتر افقه به سوال ما که” آیا بنگاه های املاک در این آشفته بازار اجاره بها نقش دارند یا خیر ؟” اینگونه پاسخ می دهد : بنگاه های معاملاتی نه‌ تنها نقش منفی ندارند بلکه یک سری کارهای خدماتی  انجام می دهند که با توجه به شرایط پیچیده اقتصادی و جمعیت زیاد کشورمان امکان اینکه فروشنده و خریدار همدیگر را پیدا کنند وجود ندارد به این علت وجود چنین بنگاه های معاملاتی نیاز است.

 

بانک ها نقش مهمی در بازار نابسامان اجاره بها دارند

وی تصریح می کند :  بنگاه ها تلاش می کنند یک معامله انجام بشود چرا که خودشان هم از انجام این معاملات سود می برند لذا اگر قیمت ها بالا باشد معاملات چندان صورت نمی گیرد و بنگاه ها هم متضرر می شوند . از این رو می توان گفت به نفع بنگاه های املاک است که قیمت ها خیلی بالا نرود و جریان خرید و فروش برقرار شود بنابراین نقش بنگاه ها را نمی توان در عامل تعیین کننده ای در افزایش اجاره بها دانست .

این کارشناس اقتصادی می افزاید: درصورتی این بنگاه ه ها می توانند در افزایش اجاره بها نقش داشته باشند که بتوانند بصورت مجموعه ای قیمت را تعیین کنند و انحصار گرانه عمل کنند ولی بعید می دانم بنگاه ها نقش زیادی در این عرصه داشته باشند .

پاسخ این استاد دانشگاه  به سوال ما در خصوص” نقش بانک ها در آشفته بازار اجاره بها “این است می گوید : بانکها بطور مستقیم از طریق افزایش تسهیلاتی که برای اجاره بها اعلام کرده اند، می توانند تاثیر گذار باشند و بطور غیر مستقیم‌ هم با ورود به عرصه خرید و فروش املاک در افزایش قیمت موثرند ، چراکه  مردم از سر ناچاری به سمت اجاره بها سوق پیدا می کنند .

وی می افزاید : افزایش قیمت مسکن باعث شده که بسیاری از متقاضیان نتوانند مسکن تهیه کنند  و از سوی دیگر افزایش وام هایی خرید مسکن از سوی بانک ها هم کفاف خرید مسکن را نمی دهد و عده زیادی از متضایان مسکن به ناچار به سوی اجاره مسکن سوق یافته اند که این یک عامل افزایش شدید و یکباره اجاره مسکن می تواند باشد .

گزارش فوق حاکی از آن است که سیاست های اقتصادی دولت درحوزه مسکن ، نه تنها منجر به حل معضل گرانی مسکن و اجاره بها نشده بلکه  باعث اشفته بازاری و افزایش دغدغه های مستاجران و گاها بازار داغ دلالان شده است. از نگاه کارشناسان اقتصادی وضعیت نابسامان مسکن در دولت های مختلف نه تنها درمان نشده بلکه روز به روز آشفته تر شده و مستاجران را نقره داغ کرده است.

باید این سوال را پرسید که آگر سیاست های اقتصادی دولت مسیر درست خود را می گذراند و طر ح ها با آینده نگری بیشتر و دقیق تر پیش می رفت آیا باز هم شاهد بازار افسار گسیخته مسکن بودیم ؟

ازاین رو باید گفت تا زمانی که اصلاحات لازم و ضروری در اقتصادمان عملیاتی نشود، احتمال اینکه بازار ساخت و خرید و اجاره مسکن همچنان نابسامان بماند و حتی بدتر شود، بسیار بالاست.

گزارشگر: شهرزاد امیری

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=33307

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار