به گزارش پایگاه خبری عطر کارون، صبح امروز یوسف نوری در گردهمایی مجاهدان عرصه تربیت و تبیین، پس از استماع نقطه‌نظرات و مطالبات مشاوران جوان و برخی از فعالان عرصه رسانه، با تبریک دهه امامت و ولایت گفت: کشور ایران دارای جامعه‌ای جوان است که این جمعیت به دلیل تصمیم‌ها و سیاست‌گذاری‌های اشتباه گذشته به سمت پیری رفته، اما همچنان نیروی جوان خلاق در کشور کم نیست. بر همین اساس باید به سمت نیروی جوان حکمران رفت. مغفول ماندن این کار، بیش از همه متوجه خود نیروی جوان است که با عملکردش، خود را تحمیل نکرده است.

وی در ادامه اظهار کرد: گاهی از من سوال می‌شود اوضاع کشور چگونه‌ است و من همواره پاسخ داده‌ام که اگر امثال شهید باهنر را داشته باشیم اوضاع خوب است. شهید باهنر دکترین داشت. این درحالی است که بسیاری افراد در جامعه ما دکترا دارند اما دکترین ندارند.

وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از جریان سمی‌ رسانه‌ای که خیلی از مواهب کشور را بی‌اثر کرده است، تصریح کرد: گاهی ما حلقه اثرگذاری این جریان رسانه‌ای معاند را پر رنگ می‌کنیم. به کرات شاهد بودیم که یک موضوع خاص را خودمان دست به دست چرخانده‌ایم. ما هر وقت دیدگاه تربیتی خود را منتشر کردیم آب از آب تکان نخورد و هرگاه با انتقاد درست و منطبق بر عقلانیت به سند ۲۰۳۰حمله کردیم، هیچ رسانه‌ای آن را انعکاس نداد.

وی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) برآن تاکید شده است، دو چرخ‌دنده بزرگ دارد. البته این چرخ‌دنده‌ها هفت برکت و هفت توصیه نیز دارد. این، جوان و نیروی جوانی‌است که نیروی محرکه این چرخ‌دنده‌ها است.

نوری ادامه داد: اگر می‌بینید در استان‌ها و مراکز مختلف همچنان از نیروی جوان استفاده نمی‌شود، مقصر خود شما جوانان هستید. این فرهنگ، منِ مدیر را وامی‌دارد که نیروی پیر را انتخاب کنم و البته باید توجه داشت که این فرهنگ هم یک‌روزه ایجاد نشده است.

وی گفت: به هر سوی این جامعه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم جوانان کارهایی انجام داده‌اند. اولین مرحله در مبحث بیانیه گام دوم انقلاب، علم و پژوهش است. پس لازم است جوانان آموزش و پرورش را جدی بگیرند و با همت، تلاش و انگیزه درباره آن کار کنند.

عضو کابینه دولت مردمی تاکید کرد: عرصه کار بسیار گسترده است؛ باید عرصه حضور باز شود تا همگان حضور یابند. همه اقشار مختلف عنان کار را به دست بگیرند و شما تنها در موارد خاص و امور خطیر در واگذاری امور، اهلیت را سرلوحه کار خویش قرار دهید.

نوری با بیان اینکه باید باور به جوانان را حفظ و تقویت کنیم اظهارکرد: انگاره‌ها را باید تغییر داد؛ گرچه سخت است اما شما جوانان برای تغییر این انگاره‌ها توانمند هستید.

وی اضافه کرد: کار سخت است، از موانع دلسرد نشوید، اگر منِ وزیر شما را درک نمی‌کنم، سرخورده نشوید و با کار و تلاش و برنامه درست و دقیق، خودتان را تحمیل کنید. شما بر اساس باورهایتان معلمی را انتخاب کردید. همین باورها باعث شد تا رفتار معلمی پیشه کنید. منِ معلم نیک می‌دانم که انتخاب معلمی چه‌میزان محتاج صبر است.

نوری در ادامه افزود: در طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها که از مدت‌ها پیش معطل مانده بود و اقتصاد کشور نیازمند این جراحی اقتصادی بود، سرانجام در دولت سیزدهم عملیاتی شد و این درحالی‌ است که دولت برای این جراحی سختی بسیاری متحمل شد.

‌به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، عضو کابینه دولت ایران قوی اظهار کرد: بودجه آموزش و پرورش در دولت سیزدهم برای نخستین بار در طول تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی از ۹درصد کل بودجه به ۱۳درصد کل بودجه افزایش یافت، خیلی‌ها به خود و نهاد متبوع‌شان نسبت می‌دهند که باید صراحتا عنوان کنم این مهم تنها به پیشنهاد و تاکید و پیگیری خودِ دولت میسر شد و تمام تفاضل ۹تا ۱۳درصد کل بودجه تنها صرف مسایل معیشتی فرهنگیان، قانون رتبه‌بندی،  بیمه تکمیلی و… شد