پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 17 مرداد 1401 ساعت: 6:17 ق.ظ

حجاب و اثرات مهم اجتماعی  

خوزستان”عطر کارون” حجاب و عفاف ۲ اصل مهم در زندگی بشری به شمار می‌رود چرا که رعایت این الزامات دینی موجب می‌شود تا انسان از آسیب‌های اجتماعی دور بماند ضمن آنکه بارعایت دیگر شئون زندگی می‌تواند الگویی والا برای سایرین باشد.

فلسفه حجاب اسلامی درواقع توجه به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی است که قرب الهی را فراهم می‌سازد و زمینه رشد معنوی مردان را هم در اثر حفظ نگاه فراهم می‌کند.

یکی از کارکردهای مهم حجاب در حوزه اجتماعی است زیرا توجه به این مهم انسان از معاشرت‌های بی بند وبار محفوظ می‌دارد و بر تحکیم نظام خانواده افزوده و از انحلال کانون محکم زناشویی جلوگیری و امنیت اجتماعی را فراهم می‌کند.

حجاب و پوشش اسلامی و به تبع آن، حفظ نظام خانواده نیز از آن رو ارزش دارند که تأمین کننده سعادت آدمی و منشأ قرب الهی هستند.

حجاب حصار ی محکم و ایمن از نگاه نامحرمان برای زن مسلمان است زیرا زیرا کرامت زن به عنوان مادر در حفظ پوشش و توجه به دستورات خداوند بزرگ در کتاب تعالی بخش به آن اشاره شده است.

زن از نگاه اسلام دارای جایگاه رفیع و ارزشمندی به نام مادر است که اگر دستورات قرآنی را مورد توجه قرار دهد به آن جایگاه شایسته در پیشگاه الهی دست یافته و خود را از نگاه‌های شیطانی در امان داشته است.

اسلام بر خلاف غرب، جایگاه زن را والا و ارزشمند می‌داند و به همین منظور در قرآن کریم بر مصونیت زن از نگاه‌های نامحرم تاکید و توصیه‌های فراوان شده است.

امروزه دنیای غرب جایگاه زن را در حد کالا تنزل داده و آن را متاعی برای لذت مردان و ترویج شهوات می‌داند و کرامت مادری و انسانی او به غارت رفته است.

در زمینه حجاب و عفاف، آیات قرآن، احادیث و روایات مختلفی برای زنان و مردان در جوامع اسلامی اشاره شده است و جایگاه رفیع زن در دین مقدس اسلام وهویتی که معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به زنان بخشید بیانگر این واقعیت مهم است.

در جوامع اسلامی، بانوان باید منزلت خود را با توجه به چهارچوب وظایف خود در بخش حجاب و عفاف، اخلاق و رفتار مناسب حفظ کنند تا سلامت فردی و اجتماعی در جامعه اسلامی ایران که دارای ارزش‌های دینی و ملی است ارتقا یابد.

حجاب برای زن ایرانی که مسئولیت تربیتی و آموزشی یک نسل را بر عهده دارد دارای چهارچوب و دستورالعمل است که هر یک از بانوان که نقش مادری و همسری در کانون خانواده را بر عهده دارند باید به آن اهمیت دهند.

رفتار حضرت فاطمه (س)، الگو و معیار بسیار روشنی برای همه بشر به ویژه دختران جوان و مسلمان است تا زندگی سعادتمندی داشته باشند، در حقیقت دختران جوان با عفاف خود، گامی مؤثر برای بالا بردن شخصیت و ارزش خود و حفظ موقعیت خویش در برابر مردان بر خواهند داشت.

حجاب بیمه کننده سلامت زنان

استاد دانشگاه فرهنگیان البرز و عضو شورای شهر کرج می‌گوید: انسان در پناه محافظ، احساس آرامش می‌کند لذا پوشش اسلامی نیز نگهبان زن است و به او امنیت و آرامش می بخشد، پس هر چه این پوشش کامل‌تر شود، درصد امنیت و حفاظت زنان بالاتر می‌رود.

فریده بزنی بیرانوند اظهار داشت: زحمت حجاب، حق بیمه‌ای است که زن برای تأمین سلامت خود می‌پردازد؛ زیرا حجاب، مانع جریان یافتن هوای نفس و نگاه‌های آلوده و فساد آمیز به حریم پاک زنان می‌شود.

وی از پوشش مناسب به عنوان سدی بزرگ در برابر تهاجم فرهنگ غرب یاد کرد و افزود: جایگاه والای زن می‌طلبد که این گوهر آفرینش، در صدف حجاب قرار گیرد تا ارزش‌های انسانی اش در امان بماند.

بزنی بیرانوند تصریح کرد: چیرگی بر هواهای نفسانی و چشم پوشی از لذت‌های حرام، به انسان هیبت و وقار می بخشد.

وی تصریح کرد: به صورت ناخودآگاه، برخورد برخی مردان با زنانی که پوشش ناقصی دارند، برخوردی شهوانی و ابزاری است، اما در مقابل بانوان با حجاب، رفتارها متفاوت می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: حجاب دینی، پادزهر تهاجم فرهنگی و عاملی مهم در کاهش مفاسد اجتماعی است و به زنان و مردان باحجاب، هیبت و وقار می بخشد.

بزنی بیرانوند بیان داشت: امروزه بعضی لباس‌ها که مد روز نیز هستند، حجم و انحنای بدن را چنان نمایان می‌کنند که اغوای این پوشیدگی گاهی از برهنگی نیز بیشتر است لذا از نظر قرآن، زن نباید به گونه‌ای در اجتماع ظاهر شود که سبب جلب توجه و تحریک مردها شود.

بی حجابی یک نوع عقده دگر آزاری

استاد دانشگاه پیام نور و روانشناس گفت: افرادی که به ضرورت حجاب، به درستی پی نبرده اند، در پایبندی به آن نیز از خود ضعف و سستی نشان می‌دهند و همچنین برخی از زنان برای ارضای هوس رانی خود به تنوع پوشش، آرایش و زینت بسیار اهمیت می‌دهند.

معصومه شکر گزار بیان داشت: این افراد می‌خواهند با نمایش زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی زنانگی خود، توجه دیگران را به خود جلب و در حقیقت، کمبودهای کمالی خود را از این راه جبران کنند.

وی اظهار داشت: این زنان از این نکته مهم غافل هستند که بی حجابی، تنها توجه بیماردلان را به زن جلب می‌کند.

این روانشناس با اشاره به اینکه در این میان، هستند زنانی که عقده دگرآزاری دارند و با خودآرایی می‌کوشند تمایلات مردان را برانگیزانند، گفت: برخی دختران نیز بدلباسی و خودنمایی را پلی برای رسیدن به ازدواج می‌پندارند در حالی که جوانان بی تقوا، از دختران خودنما تنها برای لذت‌های زودگذر استقبال می‌کنند، نه برای ازدواج.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بی حجابی، رفتاری متمدنانه نیست، افزود: ریشه بی حجابی را باید در غرایز جنسی، ضعف باورهای دینی، فخر فروشی و میل به مدگرایی جستجو کرد.

وی بیان داشت: بعضی از زنان دوست دارند که رفاه مالی آنان را دیگران نیز ببینند، بدین منظور لباس‌های فاخر می‌پوشند و ارزش خود را در طلا و جواهرات می‌جویند.

شکرگزار اضافه کرد: مد سازان پشت پرده که با بهره گیری از پژوهش‌های گسترده روان شناسی به طراحی مدهای جدید می‌پردازند، با طرح مدل‌های تحریک آمیز بر روی لباس و آرایش زنان، مقلدان بی اراده را اغفال می‌کنند.

نقش خانواده در بی حجابی

مسئول امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش البرز نیز در این خصوص بیان داشت: خانواده‌هایی که از آموزه‌های دینی فاصله می‌گیرند، در برزخ میان عمل به آموزه‌های دین یا تن دادن به خواسته‌های نفسانی خود قرار می‌گیرند به گونه‌ای که باورهای آنها رنگ مذهبی دارد، ولی حقیقت و اساس دینی ندارد.

زهرا ویسه اظهار داشت: این خانواده‌ها دین را در محدوده‌ای می‌پذیرند که با باورهای غیر دینی آنها تضاد نداشته باشد لذا دین، لقلقه زبان اینان است و در صورت روبه رو شدن با کمترین سختی یا تضاد آموزه‌های دین با تمایلاتشان، به راحتی از دین چشم می‌پوشند.

وی با اشاره به اینکه مسائل اخلاقی و تربیتی اهمیت ویژه ای دارد و از پایین‌ترین دوره سنی باید آموزش آنها آغاز شود، اضافه کرد: پس اشتباه است که به مسائل تربیتی مربوط به شرم و حیای دختران تا نُه سالگی توجه نشود و تنها با فرا رسیدن زمان تکلیف، از آنها خواسته شود تا یک باره در درون خود انقلاب رفتاری و فلسفی برپا کنند.

ویسه تصریح کرد: فراگیری امور تربیتی، حقیقتی است که باید به تدریج شکل گیرد و حجاب نیز نوعی فرهنگ است و باید کم کم در گذر زمان و حساب شده، در روح و جان فرزندان نهادینه شود.

وی عنوان کرد: سست غیرتی سرپرستان خانواده‌ها نیز در گرایش به بدحجابی زنان و دختران نقش دارد.

ویسه یادآورشد: خانواده‌هایی که خود را مسئول تربیت دینی فرزندان نمی‌دانند و حتی در برابر بی حجابی اهل و عیال خود فخرفروشی نیز می‌کنند، هم آنان را از جاده سلامت بیرون می‌برند و هم جامعه را به آلودگی می‌کشانند.

اثر گذاری الگوها درگسترش فرهنگ حجاب

معلم پژوهشگر فعال در حوزه حجاب و عفاف استان البرز نیز اظهار داشت: یکی از راه‌های ترویج پوشش و حجاب اسلامی، پیروی از الگوهای وارسته است از این رو وظیفه نهادهای فرهنگی است که در معرفی این الگوها بکوشند و اگر در این راه سستی بورزند، دشمن به راحتی فرصت می‌یابد تا الگوهای دلخواه خود را به جوانان و نوجوانان معرفی کند.

زهرا اسلامی بیان داشت: خدای متعال حضرت فاطمه زهرا (س) را آفرید تا هم الگوی زنان باشد و هم مردان، چنان که علی ابن ابیطالب (ع) نیز الگوی مردان است.

وی تصریح کرد: ابتدا باید روح حاکم بر گفتار و کردار الگو را شناخت و از پشتوانه آن مطمئن شد تا بتوان از جنبه‌های مختلف زندگی او، به قوانین و درس‌های کلی و عمومی دست یافت.

اسلامی اضافه کرد: الگو باید در مقایسه با دیگران، فردی برگزیده و شخصیتی ممتاز همانند حضزت فاطمه زهرا (س) که از عالی‌ترین الگوهای اسلامی است، باشد.

اسلامی خاطرنشان کرد: زینت یابی به زیور حیا، نوعی آراستگی به صفات الهی است زیرا یکی از صفات کمالی خداوند، حیا است لذا حیا، صفتی است که با به دست آوردن آن، انسان‌ها از کارهای ناشایست و پوشش نامناسب در امان خواهند بود و بزرگان دین، همه اهل حیا بوده‌اند پس شایسته است که جامعه مسلمان نیز در این ویژگی از آنان پیروی کند.

وی از حیا به عنوان یک مانع برای افتادن انسان در دام انحراف جنسی و ضامن پاک دامنی یاد کرد و افزود: حیا، یکی از بهترین نیروهای کنترل کننده درونی است.

این معلم پژوهشگر البرزی حیا را عامل سلامت روانی انسان دانست و عنوان کرد: اگر به این ندای درونی که نشانه هماهنگی با طبیعت انسانی است، پاسخ داده نشود، تعادل انسان از میان می‌رود. همان گونه که پاسخ ندادن به غریزه گرسنگی و تشنگی، انسان را به سختی می‌اندازد، پاسخ ندادن به غریزه حیا نیز روابط انسان را مختل می‌سازد.

وی بیان داشت: اگر آدمی فلسفه حیا را به خوبی درک نکند، به تدریج، صفت حیا در او کم رنگ و همت او در رعایت عفت و خویشتن داری کم می‌شود چون صفات پسندیده، نیاز به مراقبت دارند و اگر به حال خود رها شوند، از دست می‌روند.

اسلامی اضافه کرد:: بی حیایی والدین نیز تأثیر بسیار شکننده‌ای بر باورهای دینی فرزندان دارد، طوری که تربیت صحیح، حیا را تقویت می‌کند، تربیت ناسالم نیز سبب تضعیف حیا می‌شود لذا والدین و مربیان باید توجه داشته باشند که رفتار آنان به عنوان الگو، بسیار اثرگذار است.

این معلم پژوهشگر، اساس بسیاری از بی شرمی هایی که در نوجوانان به چشم می‌خورد، بی شرمی پدر و مادر در روابط عنوان کرد.

وی تأثیر رسانه‌های جمعی را در این زمینه مهم و انکار ناپذیردانست و ادامه داد: رسانه‌های گروهی مانند مطبوعات، کتاب، اینترنت، رادیو، تلویزیون، سینما، ویدئو، ماهواره و سی دی، بر فرهنگ عمومی جامعه اثر می‌گذارند.

اجرای برنامه‌های اثربخش

مدیرکل اموربانوان و خانواده استانداری البرز نیز گفت: برنامه‌های هفته عفاف و حجاب باید اثر بخش باشد و مفاهیم و مزایای حجاب باید در لایه‌های جامعه نهادینه شود.

مریم اسماعیلی فرد خاطرنشان کرد: اثربخشی برنامه‌ها منوط به بهره گیری مؤثر از نخبگان و صاحبان اندیشه است.

وی اظهار داشت: نگرانی در حوزه عفاف و حجاب باید به دغدغه همگانی تبدیل شود.

اسماعیلی فرد عنوان کرد: پرداختن به مقوله حجاب و عفاف نیازمند پشتوانه علمی است و باید اتاق فکر و دانشگاه‌ها به این مهم ورود کند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری البرز با اشاره به اینکه حجاب و پوشش منحصر به زنان نیست و مردان نیز در این مهم سهیم هستند، یادآور شد: حجاب علاوه بر داشتن ارزش اسلامی و دینی در جوامع مختلف و اقوام جایگاه انسانی دارد.

وی اظهار داشت: رعایت عفاف و حجاب در جامعه علاوه بر اینکه یک تکلیف حاکمیتی است یک رسالت دینی نیز هست.

ترویج سبک زندگی اسلامی

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری فردیس گفت: با ترویج سبک زندگی اسلامی نیمی از معضلات اجتماعی حل می‌شود.

مریم قهرمانی با بیان این‌که یکی از موضوعات بسیار مهم در جامعه شناسایی آسیب‌های اجتماعی است، افزود: باید آسیب‌های اجتماعی را در جامعه شناسایی کرد و پس از شناسایی راه حل‌هایی برای برطرف کردن آن آسیب‌ها ارائه بدهیم.

وی گفت: یکی از موضوعات حائز اهمیت در رفع ناهنجاری‌های اجتماعی این است که سبک زندگی اسلامی باید در جامعه ترویج پیدا کند. اگر افراد جامعه بر اساس موازین شرعی و دینی و بر اساس تعالیم اسلامی زندگی خود را بنا نهند و مقید به حدودی که اسلام برای آن‌ها تعیین کرده است باشند نیمی از معضلات اجتماعی حل می‌شود.

قهرمانی با اشاره به اینکه اسلام دینی است که همواره به دنبال ایجاد آرامش برای بشریت است، اضافه کرد: با ترویج سبک زندگی اسلامی می‌توان به یک آرامشی در جامعه رسید و برای ترویج این مقوله ابتدا باید از خانواده‌ها فعالیت را آغاز کرد، وقتی خانواده در اجتماع بر اساس باورهای دینی زندگی کند نیمی از مشکلات و معضلات فرهنگی رفع می‌شود.

وی یادآور شد: رسانه‌ها از جمله صداوسیما از ارگان‌ها و نهادهای تأثیرگذار در رفع معضلات اجتماعی است، چرا که می‌تواند با ارائه برنامه‌های فرهنگی سبب شود نیمی از مشکلات اجتماعی حل شود.

قهرمانی ادامه داد: دومین نهادی که پس از خانواده می‌تواند در رفع معضل اجتماعی تأثیرگذار باشد آموزش و پرورش است چرا که نسل جوان، نوجوان و کودک ما تا زمانی که بخواهد وارد اجتماع شود، با نهادی همچون آموزش و پرورش در ارتباط است. ارائه برنامه هدفمند از سوی آموزش و پرورش می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.

وی عنوان کرد: پس از آموزش و پرورش دانشگاه‌ها می‌توانند با ارائه برنامه‌های مفید برای دانشجویان که نسل جوان هستند و قشر تأثیرگذار جامعه محسوب می‌شوند تأثیر بسزایی در رفع معضل اجتماعی داشته باشند. اگر ما به این سه محور یعنی خانواده، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها اهمیت بدهیم و برنامه‌های فرهنگی مفید و ارزشمندی برای آن‌ها ارائه بدهیم مطمئناً شاهد کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی خواهیم بود.

معاون فرمانداری شهرستان فردیس تاکید کرد: پس از اینکه ما بر روی تمام مسائل فرهنگی این سه نهاد کار کردیم می‌توانیم در مرحله بعد از تدابیر نهادهای مرتبط با این مسائل، بهره ببریم. این مرحله تدبیر عمومی باید به صورت مستمر و یکسان سازی در کل کشور باشد و هرگز در این عرصه نباید به صورت جزیره‌ای عمل کنیم چرا که تأثیر چندان چشمگیری نخواهد داشت.

خانواده و حل معضلات فرهنگی

مدرس آموزش خانواده در آموزش و پرورش البرز گفت: اگر بخواهیم معضل فرهنگی در جامعه حل شود باید ابتدا این موضوع را از درون خانواده‌ها آغاز کنیم و به آن اهمیت بدهیم، سپس این مسائل در دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و در جامعه و بازارها رونق پیدا کند.

فاطمه فیضی افزود: پدر و مادر فقط نباید به فکر خوراک و پوشاک و جای خواب بچه‌ها باشند بلکه آن‌ها باید با تربیت فرزندان خود انسان سازی را در جامعه ترویج بدهند و به ابعاد گوناگون و مسائل فکری، فرهنگی و اعتقادی فرزندان خود اهمیت بدهند. خانه یک کلاس آموزشی و نمایشی برای فرزندان است که باید در آنجا محبت، احترام، تواضع، فروتنی و ایمان و عمل به آن‌ها را یاد بگیرند.

وی تصریح کرد: دختر ایرانی وقتی به سن بلوغ می‌رسد باید از خانواده یاد بگیرد که حجاب و عفاف چیست و هم‌چنین پسران نیز باید یاد بگیرند که عفت و حیا یک مسأله‌ای است که باید به آن همواره اهمیت بدهند و اینگونه نباشد آن‌ها هر گونه که دوست دارند در خانه رفتار کنند و محرم و نامحرم برای آن‌ها هیچ معنایی نداشته باشد و وقتی وارد مدرسه شدند تازه بخواهند این اصول را فرا بگیرند.

فیضی بیان داشت: متأسفانه ما در جامعه درس عفاف و حجاب می‌دهیم بعد می‌بینیم وسیله‌ای مثل ماهواره که ترویج ناهنجاری‌ها را در خانواده به دنبال دارد در اکثر خانواده‌ها یافت می‌شود.

مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش نیز در این زمینه گفت: دین اسلام محدودیت ندارد و حجاب برای تعالی زن مسلمان در نظر گرفته شده است به گونه‌ای که می‌توان از حجاب به عنوان زمینه ساز حضور اجتماعی در جامعه یاد کرد.

فرحناز مینایی پور افزود: ترویج فرهنگ عفاف و حجاب نیازمند اهتمام همگانی مردم و مسؤولان است تا با تشویق جوانان در امر حجاب و عفاف دسیسه‌های دشمنان در راستای ترویج فرهنگ بیگانه نقش بر آب کنند.

وی در ادامه بیان داشت: حجاب یکی از ضروریات دینی مردان و زنان و پوشش چادر نماد زن مسلمان است که زن ایرانی همراه با این نماد، حضور اجتماعی فعالی دارد.

مینایی پور عنوان کرد: حجاب برای وارد شدن زن مسلمان به جامعه است تا از توانایی‌های او در پیشبرد اهداف جامعه و تحکیم نظام خانواده و فرزندپروری استفاده شود.

وی تصریح کرد: در طرح گفت و گو ملی که در مدارس کشور در سال تحصیلی ۹۸-۹۷ اجرا شد به موضوع مهم حجاب و عفاف پرداخته شد

مینایی پور خاطرنشان کرد: در جوامع اسلامی، بانوان باید منزلت خود را با توجه به چهارچوب وظایف خود در بخش حجاب و عفاف، اخلاق و رفتار مناسب حفظ کنند تا سلامت فردی و اجتماعی در جامعه اسلامی ایران که دارای ارزش‌های دینی و ملی است ارتقا یابد.

وی اضافه کرد: حجاب برای زن ایرانی که مسئولیت تربیتی و آموزشی نسل‌ها را بر عهده دارد دارای چهارچوب و دستورالعمل است که هر یک از بانوان که نقش مادری و همسری در کانون خانواده را بر عهده دارند باید به آن اهمیت دهند.

۱۵ تا ۲۱ تیرماه هفته عفاف و حجاب نامگذاری شده است

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=33618

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار