پایگاه خبری، تحلیلی استان خوزستان www.atrkaroon.ir

امروز: 17 مرداد 1401 ساعت: 6:00 ق.ظ

احتمال بارش‌های شدید در خوزستان/ پس از ۷۰ سال مانسون دیگری در راه است

به گزارش پایگاه خبری عطر کارون، «محمد سبزه‌زاری» مدیرکل هواشناسی خوزستان امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به وقوع «مانسون» در خوزستان اظهار داشت: حرکت رطوبتی مانسون که از اقیانوس هند دارد به سمت استان خوزستان می‌آید که براساس پیش‌بینی روزهای جمعه و شنبه بارش‌هایی را در ارتفاعات شرقی، شمال شرقی و جنوب شرق خواهیم داشت.

محمد سبزه‌زاری اضافه کرد: مانسون یک سامانه فصلی است که به علت سردی و گرمی اختلاف دما بین خشکی و اقیانوس هند در شبه قاره هند اتفاق افتاده است.

سبزه‌زاری ادامه داد: بارندگی ما به طور معمول در زمستان است اما در شبه قاره هند فصل بارندگی در تابستان است و بیش از 80 درصد از بارندگی هند در فصل تابستان به علت سامانه مانسون رخ می‌دهد. این سامانه باعث می‌شود یک سامانه کم‌فشار در شبه قاره هند و یک سامانه پُرفشار نیز در اقیانوس هند ایجاد شود و باعث شود جریان رطوبتی شدیدی وارد شبه قاره هند شود که به رشته‌کوه‌های هیمالیا برخورد می‌کند و ابرزایی و بارندگی ایجاد می‌کند.

مدیرکل هواشناسی خوزستان در پایان اظهار کرد: هسته اصلی این سامانه روی استان‌های جنوبی از جمله فارس، سیستان و بلوچستان و هرمزگان است و لبه این سامانه روی خوزستان است و در واقعیت اگر این لبه کمی جلوتر بیاید میزان بارش‌ها خیلی بالاتر می‌رود و اگر مقداری عقب‌تر برود میزان بارش‌ها خیلی کمتر می‌شود اما برای جمعه و شنبه همرفت‌های شدیدی داریم.

 سکینه فرهادیان بابادی

سکینه فرهادیان بابادی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter

http://atrkaroon.ir/?p=34206

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار